Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu sütün litresi 60 lira

Giriş Tarihi: 25.10.2013

Astımdan kansere kadar birçok hastalığa iyi geldiği iddia edilen eşek sütünün litresi 60 liradan alıcı buluyor. Antalya'da eşek çiftliği kuran girişimci devlet desteği bekliyor

Dünya üzerinde eşek sütüne ilgi giderek artıyor. Girişimci Mehmet Ali Yalçın, Antalya'nın Kepez ilçesinde ve İstanbul Çatalca'da kurduğu iki çiftlikte eşek, at ve deve sütü üretimi yapıyor. 1998 yılından beri Antalya ve Bodrum'da turistlere eşek ve deve safarisi yaptırdığını belirten Yalçın, eşeklerini gören turistlerin süt talep etmesi ve basın organlarında çıkan haberler üzerine üretime geçme kararı aldığını anlattı. İstanbul Çatalca'da 110, Antalya'daki çiftliğinde ise 90'a yakın dişi eşek bulunduğunu bildiren Yalçın, ayrıca 10 at, 12 de deve beslediğini kaydetti. Eşeklerden 45-50'sinin gebe olduğunu anlatan Yalçın, Aralık, Ocak gibi çiftliklerine yeni yavrular gelmesini beklediklerini söyledi.

GÜNDE EN FAZLA BİR LİTRE SÜT

Eşek sütünün litresini 60 liradan sattığını ve Türkiye'nin her yerine süt gönderdiklerini belirten Yalçın, yurt dışından da çok fazla talep aldıklarını anlattı. Yalçın, "Almanya'dan bir firma litresi 50 avrodan günlük 50 litre süt istedi. Sıvı yasağı olduğu için uçakla gönderemiyoruz. Kargo ile ulaşım da geç oluyor" diye konuştu. Yalçın, eşek sütü üretiminin çok karlı bir iş olmadığını birçok kez bırakmak istediğini fakat talepler nedeniyle üretime devam ettiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu sütün litresi 60 lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN