Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altınbeşik'te iki yeni göl bulundu

Çek Cumhuriyeti'nden gelen 7 mağara araştırmacısı ve dalgıç, Altınbeşik Mağarası'nda 2 yeni göl daha keşfetti

Giriş Tarihi: 12.11.2013
Anadolu Speleoloji Grubu (ASPEG) ve Çek Cumhuriyeti'nden gelen 7 mağara araştırmacısı ve dalgıç, Antalya'nın İbradı ilçesine bağlı Ürünlü köyü sınırları içinde bulunan Altınbeşik Mağarası'nda 2 göl daha keşfetti. Yeni keşifle, mağara içindeki küçük çaplı göl sayısının 20'ye ulaştığı bildirildi.

GÖL SAYISI 20'YE YÜKSELDİ

ASPEG, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Akseki Kaymakamlığı ve Akseki Eğitim Hayratı Derneği'nin hazırladığı 'Akseki Mağaraları'nı Tanıyalım Projesi' ile bölgedeki mağaraları tespit ederek kayıt altına alma çalışmasını südürüyor. Antalya'nın Akseki ve İbradı sınırları içinde bugüne kadar tespit edilen 142 mağara bulunuyor. ASPEG, Çek Cumhuriyeti'nde gelen 7 kişilik ekiple toplamda 20 kişiyle dünyaca ünlü 4 bin 500 metre uzunluğundaki Altınbeşik Mağarası'nda 9 gün çalışma yaptı. Mağara araştırma ekibi, 2 yeni göl daha keşfederek, mağara içindeki göl sayısını 20'ye çıkardı. Türk ve Çek mağara araştırmacılarının, Altınbeşik Mağarası'nı haritalandırma çalışmasını önemli ölçüde tamamladığı belirtildi. Türk ve Çek ekipler, İstanbul'a dönünce Antınbeşik Mağarası ile ilgili hazırladıkları raporu kamuoyuna açıklayacaklarını ifade etti.

BİR YILDA 30 KİŞİYLE 30 MAĞARA KEŞFEDİLDİ
ASPEG Başkanı Hakan Eğilmez, bir yıl içinde proje kapsamında Akseki'de 30 kişilik ekiple 30 yeni mağaranın keşfini yaptıklarını söyledi. Kayıt altına aldıkları mağara sayısının 112'den 142'ye yükseldiğini belirten Eğilmez, bölgede 400'ün üzerinde mağara bulunduğunu tahmin ettiklerini kaydetti. Antalya'nın adeta düden mağarası cenneti olduğunu belirten Eğilmez, Altınbeşik'in ekoturizm için özel bir yer olduğunu söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın mağara tespit çalışmalarına destek verdiğinin altını çizen Eğilmez, "Altınbeşik Mağarası dünya harikası. Çalışmalarımızı tamamladık. İçine dalgıçlarla girilen Altınbeşik Mağarası içinde 2 yeni gölün bulunması mağaranın önemini bir kat daha arttırdı" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altınbeşik'te iki yeni göl bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN