Damardaki pıhtıya ameliyatsız çözüm

Gülsüm Yılmaz'ın bacağında oluşan pıhtı, Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Okutan ve ekibi tarafından EKOS adı verilen bir yöntemle ameliyatsız tedavi edildi

Giriş Tarihi: 15.12.2013
Bacağındaki şişme ve ağrı şikayetleriyle Medical Park Antalya Kalp Hastanesi'ne başvuran Aksaray'da yaşayan 33 yaşındaki öğretmen Gülsüm Yılmaz'a yapılan tetkikler sonrasında, damar iç yüzeyini kaplayan hücrelerde hasar, kan akışkanlığındaki azalma ve pıhtılaşmaya artmış eğilimi sebebiyle derin toplardamarlardaki ani pıhtılaşma (Derin Ven Trombozu) teşhisi koyuldu. Hasta, Prof. Dr. Hüseyin Okutan'ın başkanlığındaki ekip tarafından tedavi edildi.

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Okutan, hasta ve operasyon hakkında şu bilgileri verdi: "Derin Ven Trombozu; Damar iç yüzeyini kaplayan hücrelerde hasar, kan akışkanlığındaki azalma ve pıhtılaşmaya artmış eğilim gibi sebeplerde oluşan derin toplardamarlardaki ani pıhtılaşmadır. Yıllık görülme sıklığı her onbin kişide 5-20'dir. Hastalar en sık bacakta şişlik ve şiddetli ağrı şikayetleriyle başvurmakta olup klinik olarak şüphelenilen hastada kesin tanı doppler ultrasonografi ile konulur. Erken tanı ve tedavi ile ölümcül bir komplikasyon olan pulmoner emboli (akciğer atardamarlarına pıhtı atması) ile diğer ciddi komplikasyon olan kronik toplardamar yetmezliği ve venöz ülser oluşumu büyük oranda engellenir."

EKOS İLE HIZLI İYİLEŞME

Prof. Dr. Hüseyin Okutan, tedavide kan sulandırıcı ilaç tedavisi ve girişimsel yöntemlerle pıhtının eritilmesi veya çekilmesi işlemi uygulandığını belirterek, "EKOS işlemi girişimsel yöntemlerden biri olup pıhtı içine yerleştirilen kateterin ultrason ve ilaç yardımıyla pıhtıyı eritmesi şeklinde açıklanabilir. EKOS tedavisinde ilaç tedavisine göre damar açıklığı çok daha hızlı elde edildiğinden hasta konforu daha yüksek olmakta ve pulmoner emboli-kronik venöz yetmezlik komlikasyonları belirgin derecede azalmaktadır" dedi.

GÜZEL OLACAK

Yapılan işlem sonrası sağlığına kavuşan öğretmen Gülsüm Yılmaz ise, "Yürümeyi çok seviyorum ve özellikle de beden eğitimi derslerini şimdi her şey daha güzel olacak" diyerek, Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve ekibine teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Damardaki pıhtıya ameliyatsız çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN