Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Başaran'a yanıt verebilecekler mi?

Giriş Tarihi: 27.12.2013
Kepez Belediye Başkan Aday Adayı Zeki Başaran'ın istifası aslında tüm CHP'lilerin ibret alması gereken bir davranıştır.
Başaran, partisinin tutulduğu 'seçim kazanmak için her yol mubahtır' hastalığına yakalanmamıştır.
Aksine, tedavisi mümkün olmayan bu illetin CHP'ye ne kadar zarar verdiğini de ortaya koymuştur. CHP'nin gerçek neferlerini bir bir nasıl kaybettiğinin, partinin günden güne nasıl eridiğinin açıklamasını yapmıştır.
Maalesef mi diyelim, yoksa hala bir mevki beklentisi içindeler mi diyelim, CHP'nin ağır topları Muharrem İnce, Gürsel Tekin gibi isimler; Başaran'ın Antalya'da Erdal Öner nedeniyle sergilediği tepkiyi Ankara'da Mansur Yavaş, İstanbul'da Mustafa Sarıgül için gösterememişlerdir.
CHP'nin bu zafiyetini kabullenmişlerdir. Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu'nun çaresizlikten kaynaklanan bu anlayışını desteklemişlerdir.
Gerçekten de seçim kazanmak için her yol mubah mıdır?
Eğer parti disiplini içerisinde, partinin ideolojisine sadık kalarak uzun vadeli bir siyasi çizgide ilerliyorsanız 'her yol mubah' anlayışı o partinin ilkelerinden biri olarak değerlendirilmez.
Günü kurtarma girişimlerinden başka bir izahı olmaz.
Açıkçası; bu yol ile seçim kazanılsa dahi, önlenmesi mümkün olmayan sonuçlar doğabilir.
Başaran, CHP ile bağlarının kopuşunu da büyük bir hüzünle ifade ederek, CHP'den ayrılmanın 30 yıllık eşinden ayrılıyormuş gibi zor geldiğini belirtmiş. Halk dilinde en anlaşılır en yalın şekli ile hislerini dile getirmiş.
Belli ki Zeki Başaran dışarıdan bir aday dayatmasını kaldıramamış.
Haklı olduğu hususlardan biri, CHP İl Başkanı Devrim Kök'ü Erdal Öner ismi ortaya atılınca uyarması… Toplantıda, Başaran'a CHP İl Başkan Devrim Kök'ün daha önce " 4 adayla yola devam edeceğiz" diye açıklamalarda bulunduğunun hatırlatılması üzerine Başaran'ın verdiği yanıt oldukça ağır, "Bir gün bunun kavgası çıktığında Kumluca'daydı. 'Bu 4 aday adayı ile seçime gideceğiz. Aksi takdirde sizinle beraber ben de varım' dedi.
Ben il başkanını defalarca uyardım...
Onlarla fazla mücadele edemeyeceğim, yoruldum, bıktım. Biraz dinlenmek istiyorum. AKP'nin müsveddesini bize dikte edenler utansın"… Başaran'ın sözleri yenilir yutulur gibi değil.
Ama asıl düşünmesi gerekenler Başaran'ı bu noktaya getirenler… Olaylar zinciri birbirine eklenince de ortaya yine bildik bir isim çıkıyor; CHP İl Başkanı Devrim Kök… Başaran'ı bu süreçte oyaladığını zanneden Kök'e en ağır yanıt yine Başaran'dan geldi… Zeki Başaran, bundan sonraki süreçte partisinin Kepez'deki çalışmalarına da destek vermeyeceğini vurgularken, "Bu anlayışa destek verirsem kendime ihanet etmiş olurum. AKP'nin dışladığı bir müsveddeye destek vermek bana yakışmaz" dedi.
Başaran bu tutumu ile hem Kök'e hem de akıl hocasına iyi bir ders vermiştir…
Tabi ki anlayana…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Başaran'a yanıt verebilecekler mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN