Klik sancılara karşı önlemlerinizi alın

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Berk, bebeklerde görülen kolik sancılar hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 27.12.2013
GECE gündüz devam eden, çoğunlukla akşam saat 6 ile gece yarısı arasında, annenin en yorgun olduğu ve belki de diğer çocuklarının ihtiyaçları ile ilgilenmesi gereken zamanda şiddetlenen yenidoğan ağlama krizleri, kolik yani gaz sancılarından kaynaklanabiliyor. Nedeni bilinmeyen bu sancıları yaşayan bebeklere müdahale edilmesi konusunda ise anne ve babalara önemli görevler düşüyor. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Ömer Berk'e göre bebeklerin 6'ıncı haftadan itibaren 3 saat gibi bir süre boyunca huzursuz olmaları beklenen bir durum. Bebeklerin genellikle 3-4 aylık olduklarında bu keyifsizlikleri 1 ya da 2 saate iniyor. Eğer bebek birkaç saat içinde sakinleşiyor ve günün diğer kısmında huzurlu oluyorsa, anne ve babaların alarma geçmelerine gerek yok.

BÜYÜDÜKÇE AZALIR
"Bebeğin ağlaması durmaksızın gün ve gece boyunca devam ediyor ve şiddetleniyorsa, kolik (gaz) sancılarından şüphelenilmeli" diyen Uz. Dr. Berk, bebeklerin yaklaşık beşte birinde, 2-4 haftalarında kolik gelişebileceğini söyledi. Dr. §Berkgün boyu sürecek ağlama krizlerine neden olan kolik sorunun neden kaynaklandığın bilinmediğine dikkat çekti.

BESLENMENİZE ÖZEN GÖSTERİN
Koliğin bazen emziren annelerin diyetlerinde olan bir yemeğe karşı hassas olduklarının göstergesi olduğunu belirten Uz. Dr. Ömer Berk, "Bazen de mamalarda bulunan süt protein içeriğine karşı da bir hassasiyet kaynaklı olabilir. Yapabileceğiniz tek şey bu dönemin geçmesini beklemek olsa da bazı şeyleri deneyerek bebeğinizin sakinleşmesini sağlamaya çalışmanız mümkündür. Öncelikle çocuk doktorunuza danışarak bu ağlama krizlerinin herhangi bir hastalığa bağlı olmadığından kesin emin olmalısınız" diye konuştu.

BEBEĞİNİZİN YANINDA OLUN
Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, beslenmenizden süt ürünleri, kafein, soğan, lahana ve diğer rahatsızlık verebilecek yiyecekleri çıkarmalısınız.
Eğer mama ile bebeğinizi besliyorsanız doktorunuzdan protein hidrolizat hakkında bilgi alın. Eğer kolik nedeni yiyecek hassasiyeti ise bu değişiklikleri yaptıktan birkaç gün sonra durum iyileşecektir.
Bebeğinizi aşırı beslemeyin. Genel olarak öğünleri arasında en azından 2 ya da 2,5 saat olsun.
Bebeğinizi bebek arabasıyla yürüyüşe çıkarın. Hareket etmek onu sakinleştirecektir.
Bebeğinizi kucağınızda sallayın, yan odada elektrik süpürgesini çalıştırın.
Devamlı ritmik hareket ve sakinleştirici ses onun uykuya dalmasına yardımcı olabilir.
Bebeğinize emzik verin. Anne sütü alan bebeklerin bazıları bunu reddetse de, çoğu için anında rahatlama sağlayacaktır.
Bebeğinizi göbeği dizlerinize gelecek şekilde yatırın ve sırtını ovun.
Beline uygulanan basınç onu rahatlatabilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Klik sancılara karşı önlemlerinizi alın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN