Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın sorunlarına işadamlarından öneriler

Giriş Tarihi: 13.1.2014

MÜSİAD Antalya Şubesi, düzenlediği bir toplantı ile 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimler öncesi Antalya'nın sorunlarını açıklayarak bununla ilgili çözüm önerilerini dikkate sundu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Şube Yönetimi, Antalya Gazeteciler Cemiyeti lokalinde, gazetecilerle bir araya geldi. Şube Başkanı Resul Lekesiz, yerel seçimler öncesinde MÜSİAD olarak Antalya'nın çözüm bekleyen sorunlarını ve çözüm önerilerini açıkladı. Antalya'nın çözüm bekleyen sorunlarını, "Trafik problemi, toplu taşıma, hava kirliliği, imar problemleri, turizm" olarak sıralayan Resul Lekesiz, Antalya'nın hızlı göçle birlikte büyüdüğünü, bu artışa paralel olarak trafik alt yapısının da hızlı bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

BATTI ÇIKTILAR YAPILMALI

Lekesiz, trafik sorununa çözüm olarak yeni battı - çıktı ve köprülü kavşaklar yapılmasını önerdi. MÜSİ- AD'ın trafikle ilgili bir başka çağrısı da batı ve kuzey çevre yollarının bir an önce tamamlanması oldu. Lekesiz, Antalya'nın zayıf kaldığını iddia ettiği toplu taşımadaki önerilerini de, "Bir an önce alt yapının el verdiği ölçüde metrobüs veya tramvay gibi sistemlerin yapılması ve mevcut lastik tekerlekli ulaşım araçları ile beslenmesi gerekmektedir" şeklinde açıkladı.

ÇÖZÜMÜ DOĞALGAZ
Antalya'nın aşırı soğuk bir iklime sahip olmamasına karşın kış aylarında ciddi bir hava kirliliği yaşadığı tespitinde bulunan Lekesiz, "Bu sorunun yegane çözümü hızlı bir şekilde doğalgaz sistemine geçiş ile mümkündür. Doğalgaz Antalya'ya gelmiş olmasına rağmen yaygınlaşması için yerel yönetimlerin hiçbir gayretinin ve uygulamasının olmaması büyük bir sıkıntı olarak önümüzde durmaktadır. Bir an önce, özellikle Kepez bölgesinden başlama suretiyle doğalgazın hızlı bir şekilde yaygınlaşması gerekmektedir" diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

MÜSİAD'ın önerileri arasında Antalya'nın genel imar durumunun yeniden ele alınarak, kat artışları ve diğer konulardaki adaletsizliklerin giderilmesinin de yer aldığını belirten Lekesiz, "Kentsel dönüşüme yönelik ciddi çalışmaların yapılması ve imara yeni açılacak bölgelerin tıpkı İstanbul ve Ankara'da olduğu gibi büyük projeler gerçekleştirilecek şekilde planlanması gerekmektedir" dedi. Lekesiz, önerileri arasında Kırcami'nin bu dönem imara açılmasının da yer aldığını, yapılırsa halkın mağduriyetinin giderilmesi yanında trafikte de rahatlama sağlanacağını ifade etti.

CAZİBE MERKEZLERİ

Lekesiz, çözüm önerdikleri bir diğer konunun ise turizm olduğunu belirterek şunları söyledi: "Turizm şehri olarak anılan ilimizde, turistlerin otellerden çıkıp çarşıya inmesi sağlanmalıdır. Bunu sağlamak için yerel yönetimlerin şehrin farklı bölgelerinde cazibe merkezleri oluşturmaları ve turistlerin kısa sürede gelebilmeleri için gerekli alt yapıyı sağlamaları gerekmektedir. Ayrıca Antalya için çok önemli olan EXPO 2016 yerel yönetimler tarafından sadece reklam yönünden değil alt yapı olarak da desteklenmelidir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın sorunlarına işadamlarından öneriler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN