Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çevrecilikle köprü kuruldu

Giriş Tarihi: 27.1.2014

Antalya Koleji - SABAH Akdeniz ortaklığı ve Almanya ile Türkiye'nin desteği ile 'Çevrecilikle Kurulan Köprüler' projesi hayata geçiriliyor

Antalya Koleji, SABAH Akdeniz ortaklığı ve Almanya, Türkiye cumhurbaşkanlıklarının desteği ile bir Avrupa Birliği projesine daha imza atıyor. 'Çevrecilikle Kurulan Köprüler' ismini taşıyan projenin koordinatörlüğünü Kirsten Ettrich Örtel yürütüyor. Proje kapsamında farklı çevre konularını araştırıp, bir gazeteyle ortaklaşa çalışıp araştırmalarını yayınlamaları gereken Kolej'in 9, 10 ve 11. sınıflarından öğrenciler, ilk etapta SABAH Akdeniz'i ziyaret ederek gazetecilik hakkında bilgi aldı.

MEZARLIK İNCELEMESİ

Proje ekibinin araştırdığı konulardan ilki ise Almanya'da yaşanan, defnedilmiş cenazelerin çürümeyip sabunlaşması sorunu ile kullanılmayan mezarlıkların park haline getirilmesi oldu. Bu sorunun Almanya'nın toprak yapısı, soğuk ve nemli iklimi, bilinçsiz sulama ve cenazelerin kalın tabutlarla gömülmesinden kaynaklandığını öğrenen öğrenciler Antalya'nın bu konuda ne durumda olduğunu öğrenmek için Uncalı Mezarlığı'nı ziyaret etti.

UNCALI MEZARLIĞI'NDA FARKLILIĞI GÖRDÜLER

Uncalı Mezarlığı'nda öncelikle yabancılar bölümünü inceleyen Kolejli öğrenciler, Antalya'da, Almanya'daki gibi cenazelerin sabunlaşması sorunuyla karşılaşılmadığını öğrendi. Almanya ile Antalya'daki mezarlık gelenekleri ve kuralları arasındaki farkları da öğrenme fırsatı bulan öğrenciler, proje kapsamında 2 Şubat'ta Almanya'yı ziyaret edecek. Bir haftayı Almanya'daki partnerleriyle geçirecek olan öğrenciler dönüşlerinde hazırlayacakları yazı ve röportajlarla SABAH Akdeniz okurlarıyla kendilerine ayrılmış sayfada buluşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çevrecilikle köprü kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN