Turizmciler e-vize için ek süre istedi

Giriş Tarihi: 30.1.2014

Turizmciler 10 Nisan 2014 itibariyle değişecek olan vize uygulamasının sorunlara neden olacağını belirtti. Sektör temsilcileri yeni ve eski uygulamanın birlikte sürdürüleceği bir geçiş süreci talep etti

Türkiye'nin 10 Nisan itibariyle elektronik vize (E-vize) uygulamasına geçecek olması, turizmcilerde endişe yarattı. Bilgisayar kullanmayı bilmeyen turistlerin havalimanlarında vize sorunu yaşayabileceğinin endişesini taşıyan turizmciler, yeni ve eski uygulamanın bir süre birlikte devam etmesi gerektiği görüşünde birleşti. AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman uygulamanın bir anda değişmesini turizm sektörü için büyük bir tehlike olarak yorumladı.

BÜYÜK TEHLİKE BEKLİYOR

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Antalya'ya gelen turistlerin havalimanlarında sıkıntı yaşamaması için E-vize'nin mevcut uygulama ile birlikte devam ettirilmesi gerektiğini söyledi. En az 2 yıl süreyle elektronik ve manuel sistemin birlikte sürmesi gerektiğine dikkat çeken Hacısüleyman, "Bu turizm için çok büyük bir tehlike" dedi.

YAŞLILAR SORUN YAŞAR

Uygulamanın 10 Nisan itibariyle hayata geçeceğini belirten Hacısüleyman, "Dışişleri Bakanlığı'nın elektronik vize uygulamasını 10 Nisan itibariyle hayata geçirecek olması. Bu turizm için çok büyük bir tehlike. Çünkü elektronik vize elinde bilgisayarı olan ya da bu sistemleri iyi kullanan insanların yapabileceği bir şey. Gençlerde bir sorun yok. Ama yaşlı nüfusu yüksek olan yerler için sorun oluşturacaktır. E-vizeyi evinde Türkiye'ye gelmeden almak zorundasın. Sorun yaşanmaması için bir süreliğine çift uygulama yapılmalı. Hem kapıda vize vermeliyiz hem E-vize olmalı. 2-3 yıl ikili sistem ile gitmek gerekli. 10 Nisan'dan itibaren havalimanında çok büyük sıkıntılar yaşayabiliriz. Bu da tatile gelen turistin daha ilk adımında mutsuz olmasına neden olur. Bunu önlemek adına iki uygulamanın da bir süre birlikte yapılması gerekli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmciler e-vize için ek süre istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN