Deve güreşine baskın yaptılar

Fethiye'de '4. Karaçulha Deve Güreşleri' yapılırken, hayvanların güreştirilmesine karşı çıkan bir grubun yaptığı pankartlı protesto sırasında arbede yaşandı. Olay karakolda bitti

Giriş Tarihi: 4.2.2014
Fethiye'nin Karaçulha beldesinde Ege ve Akdeniz bölgelerinden 85 devenin getirildiği güreşin bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirildi. Fethiye Batı Akdeniz Karaçulha Bölge Hali'ndeki alanda oluşturulan arenada güreştirilen develer, izleyenlerden alkış aldı. Güreşler sırasında develeri ayırmak isteyen bazı urgancılar da develerin altında kalarak yaralandı.

PANKART AÇTILAR

Güreş sürerken hayvan severler alanı bastı ve arbede yaşandı. Hayvan Hakları Federasyonu İl Temsilcisi ve Ortaca Hayvan Dostları Derneği Başkanı Türkan Dağdelen, develerin güreştirilmesini protesto etmek amacıyla 'Dinimizde hayvan dövüştürmek haramdır, yasaktır, günahtır. Peki buradaki vahşet nedir' yazan pankart açtı.

DEVECİLER SALDIRDI

Fethiyeli 2 İngiliz ile açtığı pankartla develerin güreştirildiği alanın çevresinde yürüyen Dağdelen, vatandaşlardan tepki gördü. Dağdelen, yürümesine engel olan ve pankartı indirmesini isteyen vatandaşlarla bir süre tartıştı. Daha sonra bir grup, Dağdelen'in elindeki pankartı alıp parçaladı.Yaşanan arbedede yere düşen Dağdelen, polisler tarafından grubun arasından çıkarıldı. Günlükbaşı Polis Merkezi'ne giderek darbedildiğini ileri süren ve şikayetçi olan Dağdelen, hayvan dövüşlerine karşı olduklarını, İslam dininde de hayvan dövüşlerinin yasak olduğunu söyledi. Tüm hayvanların dövüştürülmesine karşı olduklarını vurgulayan Dağdelen, "Bu, insanlık dışı bir olaydır. Fethiye'deki deve güreşlerine tepki göstermek için pankart açtık" dedi. Dağdelen, suç duyurusunda bulunup hukuki süreç başlattığını dile getirdi.

GELENEK YAŞAYACAK
Karaçulha Belediye Başkanı Yusuf Çaylı ise bu yıl 4'üncüsünü düzenledikleri güreşlere Aydın, İzmir, Antalya ve Muğla'nın ilçelerinden 85 devenin getirildiğini anlattı. Deve güreşlerini yaşatmak adına bu tür organizasyonlar yaptıklarını vurgulayan Çaylı, "Ben Yörüğüm, bu geleneği yaşatmak adına her zaman güreşleri düzenlemeye çalışıyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deve güreşine baskın yaptılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN