Onaç Barajı'nda su sıkıntısı büyük

Giriş Tarihi: 7.2.2014
Burdur'un Bucak ilçesi ve bölgesinde kış aylarının yağışlı geçmemesi nedeniyle, çiftçinin sulama suyu için Onaç Barajı'na ümit bağlamaması gerektiği belirtildi.

BİLİNÇSİZ KULANIM

Yapımına 1995 yılında başlanılarak 2001 yılında tamamlanan Onaç Barajı'nın 10 yıllık süreçte 17 bin 500 metreküp su kapasitesine ulaştıktan sonra 2011 yılında Bucak Ovası'ndan başlayarak Dereköy, Üzümlübel Köyü güzergahındaki arazilerde kuru tarımdan sulu tarıma geçişi sağlayacak sulama sistemine geçildiği belirtilirken, bu yıl Bucak ve bölgesinin kurak ve yağışsız geçmesinin ve ekili sahalardaki bilinçsiz sulama nedeniyle Onaç Barajı'nda suyun hızla çekilmeye başladığı ifade edildi.

SULAMAYA KISITLAMA

Bucak Belediye Başkanı ve Sulama Birliği Başkanı Ramazan Ayaz, bu yıl Onaç Barajı'ndan sulama suyu verilmesi konusunda bir karar alınmadığını belirterek, "Şu anda doluluk oranı yüzde 20-24 civarında. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde göl suyu seviyesi doluluk oranında aynı durum olması halinde sulama suyu verilmesi imkansız" dedi. Ayaz, "Önümüzdeki günlerde Burdur DSİ ile yapılacak toplantı sonrası Onaç Barajı'ndan sulama suyu ile ilgili karara varılacak. Bol yağış olsa bile, sulama suyu kontrollü verilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onaç Barajı'nda su sıkıntısı büyük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN