Kaçak acenteler mercek altında

Giriş Tarihi: 8.2.2014

Türsab, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlediği çalıştayla, kaçak seyahat acentelerine karşı başlatılan büyük mücadeleye adım attı

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) kaçak seyahat acentesi faaliyetlerini önlemek için Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile Seyahat Acentelerinin Belgelendirilmesi ve Belgesiz Seyahat Acenteliği Faaliyetlerinin Önlenmesi Çalıştayı düzenledi. Çalıştay sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan imzalı bir genelge yayınlandı. 9 maddelik genelgede acentelerin belgelendirilmesi, denetim, kaçak acente faaliyetlerinin önlenmesi gibi uygulamaların yürütülmesini temin edecek hususlar belirlendi.

ÖNCE BELGEYİ TAMAMLA
Genelge kapsamında Kültür ve Turizm müdürlükleri, bakanlık izni olmadan, istedikleri zaman seyahat acentelerini denetleyecek yetkiye sahip oldu. Müdürlüklerin TÜRSAB'ın denetim taleplerini azami düzeyde karşılamak için gerekli personel ve araçları önceden belirlemesi istenirken, gerekli durumlarda emniyet güçlerinin denetimlere katılmasının önü açıldı. Kaçak işletilen seyahat acentelerinin sadece acente faaliyetlerinin durdurulmasını öngören genelge kapsamına kuruluş aşamasındaki acentelerin belgelerini tamamlamadan faaliyete geçmeleri halinde yasal işlem yapılması da istendi.

ORTAK TAVIR ALINIYOR
Çalıştayın Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik başkanlığında 81 ilin Kültür ve Turizm müdürlerinin katılımı ile düzenlendiğini belirten TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kerim Çavuşoğlu, "Çalıştayda sektör açısından oldukça verimli sonuçlar elde edildi. Kültür ve Turizm müdürlükleri artık kaçak işletilen seyahat acenteleriyle daha aktif bir mücadele içerisine girebilecek. Birlikte hareket ederek, daha etkin bir çalışma sergileyebileceğiz. Kaçak faaliyetlerde bulunacak kişi ve işletmelere çok daha kısa sürede müdahale etme şansı yakalayacağız" dedi.

BAKAN TAM YETKİ VERDİ
Antalya bölgesinde kaçak çalışan seyahat acentesinin yok denecek kadar az olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, "TÜRSAB tarafından oluşturulan denetim ekipleri çok uzun süreden bu yana sahada kontrollerini yapıyorlar. Ayrıca üyelerimizde bu konuda çok hassas bir tavır sergiliyorlar. Yeni açılan işletmeleri bizlerle irtibata geçip sorguluyorlar. Çalıştaya katılan Turizm Bakanımız, kapatma yetkisi bizde olmadığı için İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerine bu konuda tam yetki vererek, gerekli alt yapıların en kısa zamanda oluşturulmasını istedi" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak acenteler mercek altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN