Aktarmalı turiste x-ray eziyeti

Aktarmalı uçuş ile Antalya'ya gelen turistlere uygulanan güvenlik normlarına TÜRSAB'tan tepki geldi. Direkt gelenler çıkışta aranmazken aktarmalı gelenlerin aranması tepki çekiyor

Giriş Tarihi: 10.2.2014
Antalya'ya aktarmalı uçak yolculuğu ile gelen yabancı turistlerin yaşadığı sıkıntıları araştıran Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, (TÜRSAB) yaptığı incelemeler sonucunda Antalya Havalimanı'nda çifte standart uygulandığı sonucuna vardı. Antalya'ya direkt uçuşla gelen turistlerin sadece birkaçının valizlerinin çıkışta X-Ray cihazında kontrol edildiğini, fakat İstanbul aktarmalı gelen yolcuların tamamının valizlerinin kontrol edildiğini belirten TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kerim Çavuşoğlu, "Bu durum zaten direkt uçuş bulamadığı için aktarma eziyeti çeken yolcular için ikinci bir eziyet olmaktadır" dedi.

DİREKT GELEN RAHAT

Uçak değiştirmek gibi bir sıkıntı yaşayan aktarmalı yolculara ikinci bir sıkıntının da Antalya Havalimanı'nda yaşatıldığına dikkat çeken Çavuşoğlu, direkt gelen yolcular ile aktarmalı gelen yolcular arasında uygulama farklılıkları olduğunu belirtti. Direkt gelen yolcuların zahmetsiz bir şekilde geçiş yaptığını söyleyen Çavuşoğlu, "Direkt bir uçuş bulup da Antalya'ya gelebilen ziyaretçiler, pasaport kontrolünü tamamlayıp bagaj bandından da valizini alarak gümrük kontrolünden hiçbir uyarı almadan doğrudan zahmetsizce ülkemize giriş yapmaktadırlar. Bu yolculara ait bagajların tamamı X Ray cihazından geçirilmemekte, şüphe duyulan yolcuların bagajları veya örnekleme metodu ile bazı bagajlar X Ray cihazından geçirilmektedir" dedi.

AKTARMALI GELEN ÇİLE ÇEKİYOR

Aktarmalı turistlerin tamamının valizlerinin X Ray cihazından geçirildiğini ve misafirlere uygulanan bu eziyetin sebebini anlayamadıklarını belirten Çavuşoğlu, "Aktarmalı olarak gelmek zorunda olan yolcular aktarma merkezinde pasaport kontrolünden geçtikten sonra şansları yaver gitmiş ise Antalya uçağını yakalayarak uçağa biniş yapmışlardır. Bu yolcular Antalya'ya varınca iç hatlar yolcu çıkış bölümünden transit yolcu olarak başka bir bölüme davet edilirler. Bu bölümde, transit yolcuların beraberindeki eşyalar yani bagajlarının istisnasız tamamı X Ray cihazından geçirildikten sonra sahiplerine teslim edilmektedir. Bagajların tamamının bu cihazdan geçirilmesi bagaj bandında yığılmalar olmasına ve uzun süre beklemelerine yol açmaktadır. Bu durum da aktarmalı yolcular için ikinci bir eziyet olmaktadır" şeklinde konuştu.

NEDENİ BELLİ DEĞİL
Aktarmalı uçuş ile gelen turistlere ekstra bir eziyet uygulandığına dikkat çeken Çavuşoğlu, "Direkt uçuşla gelen misafirler için sadece bazı valizlerin kontrolü yapılırken aktarmalı gelen yolcuların bagajlarının tamamının X Ray cihazından geçirilmesinin nedeni anlaşılır gibi değildir. Çünkü her iki yolcu da yurtdışından ülkemize giriş yapmakta, tek farkı birinin direkt uçuşla gelmesi, diğerinin ise aktarmalı olarak ülkemize giriş yapmasıdır. Aktarmalı uçuş hiçbir şekilde tercih nedeni değildir. Hem zaman, hem de maddi açıdan külfetlidir. Bu külfetlere, ilaveten Antalya'ya girişte de ayrı bir külfet ve eziyet eklemenin mantığı anlaşılamamaktadır" dedi.

UZUN KUYRUKLAR SIKINTI YARATIYOR
Uzun bekleme kuyruklarının ve uygulanan çifte standardın ülke imajına zarar verdiğini belirten Çavuşoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: "Yapmış olduğumuz araştırmalarda, bu durumun Antalya Havalimanı Gümrük Müdürlüğü yetkililerinin tavrından kaynaklandığı anlaşılmıştır. Uluslararası alanda Antalya Havalimanı'nın müşteri memnuniyeti açısından yerleşmiş olan olumlu imajının bu uygulamadan dolayı zedelenmesi kabul edilebilir bir durum değildir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aktarmalı turiste x-ray eziyeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN