Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sera atıklarından elektrik üretilecek

BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Vali Öztürk Kumluca'da sera atıklarından enerji üretecek yatırımı§n inşaatının başlama aşamasına geldiğini söyledi

Giriş Tarihi: 13.2.2014
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu Şubat toplantısı Burdur'da yapıldı. Antalya Valisi Sebahattin Öztürk başkanlığındaki toplantıya Isparta Valisi Vahdettin Özkan, Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, ticaret ve sanayi odası başkanları, BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin ile uzmanlar katıldı.

2015'TE ÜRETİME GEÇECEK

BAKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, toplantıda BAKA'nın 2.5 yıllık sürede tüm bürokratik aşamalarını takip ve koordine ettiği çevreci inovatif yatırım olan Kumluca'daki Sera Atıklarından Biyokütle Enerjisi yatırımının inşaat aşamasına geçtiği müjdesini verdi. Yatırımın 35 milyon avro büyüklüğünde olduğunu vurgulayan Öztürk, şöyle devam etti: "10 MW kapasite ile kurulacak santralde yıllık 80 milyon kWH elektrik üretilmesi planlanmaktadır. BAKA'nın başından beri yatırımın her aşamasında büyük bir özveri ve yoğun emek harcayarak çalıştığı bu projede finansman, sigorta, teknoloji ve yatırım arazisi konusunda sorunlar çözülmüş olup, yatırımın inşaatına önümüzdeki Mart ayı içinde başlanması ve 2015 yılı içinde ise Türkiye'nin Sera Atıkları'ndan İlk Biyokütle Yatırımı'nın işletmeye alınması planlanmaktadır.Yatırım 2015 yılında tamamlandığı vakit ülkemizin enerji ithalatından kaynaklanan cari açığının azaltılması çalışmalarına da büyük katkı sağlayacaktır."

TEKLİF ÇAĞRISI

BAKA'nın 23 Aralık 2013'de çıktığı 20 milyon lira bütçeli 2014 Mali Destek Programı Teklif Çağrısı'na başvuruların sürdüğünü belirten Öztürk, bunun için 14 bilgilendirme yapıldığını bildirdi.

SON BAŞVURULAR 19-20 MART'TA
Proje hazırlama eğitimleri toplantılarının da Burdur, Antalya ve Isparta'da gerçekleştirileceğini belirten Vali Öztürk, "Eğitim toplantıları; bugün Burdur'da, 13 Şubat 2014'te Isparta'da ve 17 Şubat 2014'te de Antalya'da yapılacaktır. Eğitim toplantılarından sonra Isparta, Burdur ve Antalya il merkezlerinde destek masaları kurulacaktır. Son tarih 19-20 Mart 2014'tür" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sera atıklarından elektrik üretilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN