Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu yıl kış turizminde başarı sağlayamadık

Giriş Tarihi: 14.2.2014

Kış turizmi ve erken rezervasyonlar konusunda Antalya'nın Alanya ilçesindeki turizmciler tablonun pek de parlak olmadığını dile getirdi

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu, Alanya'da erken rezervasyonun geçen yıla endeksli gittiğini söyledi. Çavuşoğlu, "Satışlar yeni başlıyor. Alanya pazarını Kuzey ve Doğu Avrupa oluşturuyor. Almanya'da erken rezervasyon satışları var. Doğu Avrupa'da ise satışlar yeni yeni başlıyor. Şu an geçen yıla endeksli gidiyoruz. Fuarlar yeni başladı. Almanya ve Hollanda'nın tatil dönemlerinde ek uçak koyduklarını biliyorum. Erken rezervasyon Batı Avrupa ile ilgili. Doğu Avrupa erken rezervasyonda çok düşük durumda. Doğu Avrupa ülkelerinde erken rezervasyon satışları şubat ayında belli olur" dedi.

EVLERİNİ KİRALIYORLAR
Çavuşoğlu,"Alanya kış turizmini oteller bazında yeterince alamıyor. Otel müşterilerini Side ve Belek bölgelerine kaptırdık. Alanya'da tatil amaçlı ev edinen kişiler otellerden çıktı. Bu insanlar evlerini ikinci, üçüncü kişilere kiralıyor. Alanya'daki otellerin kışa bağlı dolulukları düşüyor" şeklinde konuştu.

KÜÇÜK BİR ARTIŞ VAR
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkanı Faik Kaptanoğlu ise, erken rezervasyonda Almanya ve Hollanda'da artış olduğunu aktardı. Kaptanoğlu, Türkiye'de de küçük bir artışın olduğunu söyledi. Hollanda ve Almanya pazarında büyüme olduğunu dile getiren Kaptanoğlu, diğer ülkelerde belirtilerin olmadığını kaydetti. Alanya'da açık olan otelin çok az olduğunu belirten Kaptanoğlu, "Kış turizminde başarısızız. Kış turizminde Türkiye de başarısız. Kış turizmi konusunda çok çalışmamız gere ki yor diye konuş tu.

ŞUBAT'TA NETLEŞİR
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili de, erken rezervasyonda yüzde 5-7 civarında artış olduğunu şubat ayı başında net tablonun ortaya çıkacağını ifade etti. Hollanda ve Almanya pazarında büyüme olduğunu dile getiren Sili, "Bunun dışında ana pazarda yüzde 4-5 oranında artış gerçekleşti. Alanya'da kış turizminin geçen seneye göre yavaş seyretti. Bu konuda turizmciler ve ilgili kuruluşların çalışmalarıyla durum düzelebili" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu yıl kış turizminde başarı sağlayamadık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN