Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP Muratpaşa'da adaylık komedisi

Giriş Tarihi: 15.2.2014

CHP'nin Muratpaşa'daki aday belirleme süreci tam bir komediye dönüştü. Ankara'ya çağrılan Sultan Yeğen ve Devrim Kök, adayın Yeğen olduğu söylenerek geri gönderildi

CHP'nin Muratpaşa adayını belirleme süreci tam bir komediye dönüştü. Geride kalan 10 gün içerisinde Muratpaşa'da aday olarak 3 farklı isim açıklandı. Komedinin ilk perdesinde Devrim Kök'ün 'aday' ilan ettiği mevcut Başkan Süleyman Evcilmen aday gösterilmedi. Kendisine yaşatılanları kabul edemeyen Evcilmen en sonunda partisinden istifa etti.

YEĞEN BEKLEDİ

CHP Genel Merkezi'nin aday adaylığı başvurusu olmayanlar aday gösterilmeyecek kararına rağmen, hiçbir şeyden haberi olmayan Kadın Kolları İl Başkanı Sultan Yeğen aday olarak açıklandı. Karara tepki gösteren CHP'liler, parti binasını işgal edip kapıya barikat kurdu.

YILIN KAYBEDENİ

Yeğen'in aday gösterilmesi parti kurmaylarının da işine gelmedi. Mustafa Akaydın ve Devrim Kök, Yeğen'in seçim kazanamayacağını iddia ederek CHP Genel Merkezi'ne baskı uyguladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın yol arkadaşı Kök'ü Muratpaşa adayı yapmak için büyük çaba sarf etti. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu Kök'ün adaylığını tam onaylamıştı ki Devrim Kök'ün asrın hatasına imza attığı ortaya çıktı. 29 Kasım'da il başkanlığı görevinden istifa ettiğini söyleyen Kök'ün, partisinin 23 Ocak tarihli bir kararına il başkanı sıfatıyla imza attığı belirlendi.

PARTİLİLER ENGELLEDİ

Kök tarafından imzalanan belgenin CHP'liler tarafından İl Seçim Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu'na iletildiği ve her iki kuruma Kök ile ilgili yüzlerce ihbar yapıldığı öğrenildi. Yaşanan komediye daha fazla tahammül edemeyen CHP yetkilileri, Devrim Kök ve Sultan Yeğen'i acil koduyla Ankara'ya çağırdı. Kısa bir durum değerlendirmesi yapan CHP kurmayları yola Sultan Yeğen ile devam etme kararı aldı. Sultan Yeğen 4 gün içerisinde 2 kez aday olarak açıklanarak, CHP'nin adaylar konusunda ne kadar kararlı olduğu bir kez daha ortaya koyuldu.

İL BAŞKANI CENGİZ'MİŞ
Tüm bunların üzerine medyaya bir açıklama yapan Devrim Kök, CHP'nin İl Başkanı'nın Nuri Cengiz olduğunu açıkladı. Bu açıklama ile birlikte Antalya kamuoyu ve CHP üyeleri 29 Kasım'dan bu yana Nuri Cengiz'in İl Başkanı olduğundan haberdar oldu. Ancak bu süreçte Cengiz'in neden hiç ortada görünmediği ve Kök'ün il başkanı gibi etkinliklere katıldığı anlaşılamadı. Yaşananları değerlendiren Sultan Yeğen, ilk kez bir kadın adayın çok önemli bir seçim bölgesinde aday gösterilmesinin kolay kabul görmediğini belirterek, "Değişen bir şey yok. Yolumuza devam ediyoruz. Çünkü olay dışarıdaki arkadaşlarımız tarafından farklı durumlara çekilmeye çalışıldı ki biz burada çalışmamızı sürdürüyoruz . Her yapılan hareket aleyhlerinde oldu" dedi. Öte yandan Başkan Evcilmen'in istifasının ardından Muratpaşa Belediyesi'nin CHP'li meclis üyeleri Hüseyin Kazancı, Mehmet Tosun ve İbrahim Akkaya ile 6 mahallenin Bölge Sorumlusu olan Özbay Doğan, CHP'den istifa etti.

CHP'DE YENİ KRİZ
CHP Genel merkezi, il ve ilçe başkanlıklarına gönderdiği bir karar yazısı ile şok etkisi yarattı. Yazı ile meclis üyesi aday listelerinin Merkez Yürütme Kurulu tarafından düzenleneceği tüm örgütlere bildirildi. Tüm ilçelerde belediye başkan adayları kesinleşirken, belediye meclis üyeliği listeleri heyecanı yaşayan CHP'liler bu yazı ile sarsıldı. Bu düzenleme ile Antalya İl Başkanlığı'nın görevini, CHP MYK üstlenmiş oldu. Aynı zamanda YSK'ya listeleri ulaştırma görevi il ve ilçe başkanlıklarından alınmış oldu. Tüm örgütlerde şok etkisi yaratan bu tebliğ ile ikinci bir krizin başladığı da net olarak görüldü. Alınan bu kararla meclis üyelikleri için yapılan ön seçim de boşa gitmiş oldu.

KÖK HATALARINI DÜZELTMELİ
CHP Muratpaşa aday adayı Murat Bulat, sürecin başarılı bir şekilde sürdürülemediğini ve çok yakında taşların yerine oturacağını söyledi. Devrim Kök'ün aday yarışına dahil olma çabalarını eleştiren Bulat, "CHP eski İl Başkanı Devrim Kök'ün basında yer alan çabaları etik olmadığı için genel merkezden geri dönmüştür. Sultan Yeğen'i aday yapmak için çabalayanların gerçek niyetleri ortaya çıkmış ve kamuoyu bunu kabul etmemiştir. Başkanlık ihtirası içinde olanlarla hizmet yarışı içinde olan ayrışmıştır. Sayın Akaydın ve eski il başkanının bu süreci çok başarılı sürdürdüklerini söylemek mümkün değildir" dedi. Bundan sonra Başkan Akaydın'ın daha yapıcı bir rol üstlenmesi gerektiğine dikkat çeken Bulat, "Sayın Kök eski il başkanımızdır. Şimdi bir partili olarak yaptığı hataları düzeltecek adımlar atmalıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP Muratpaşa'da adaylık komedisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN