Yalıtımsız bina cepleri deliyor

Giriş Tarihi: 6.3.2014
Antalya il genelindeki 140 bin binanın yüzde 85'inde yalıtım bulunmamasının elektriğe üç kat fazla para harcanmasına neden olduğu belirtildi. XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Eryap AŞ CEO'su Emrullah Eruslu, ısıtma ve soğutmada en pahalı enerji türünün elektrik olduğunu söyledi. Yalıtımsız binaların enerji maliyetini arttırdığına dikkat çeken Eruslu, dernek olarak yaptıkları araştırmaya göre Antalya'da binaların yüzde 85'inin yalıtımsız olduğunu belirtti. Antalyalıların yalıtımsız binalarda ikamet etmeleri nedeniyle enerjiye üç kat fazla bedel ödediğini vurgulayan Eruslu, ''Binaların tümü yalıtımlı olsa Antalya'da ekonomiye yıllık 1 milyar TL'nin üzerinde bir katkı sağlanabilecektir." dedi.

YARI YARIYA AZALIR

Antalya'da düzenlediği basın toplantısında yalıtım alanındaki gelişmeler hakkında da bilgi veren Eruslu, yalıtımlı binaların ısıtma ve soğutma masraflarını yarı yarıya azalttığına dikkat çekti. Antalya'daki 140 bin binanın çok azında yalıtım olduğuna işaret eden Eruslu, devletin bina sahiplerini yalıtım yaptırmaları konusunda teşvik etmesi gerektiğini savundu.

ÇOK BÜYÜK MALİYETLER
Antalya'da klima ile ısıtma ve soğutma sağlandığını hatırlatan Eruslu, şöyle konuştu: "Bir taraftan inanılmaz enerji harcanırken diğer taraftan da çok büyük maliyetler ödeniyor. Antalya'da yalıtımsız binanın ısıtma ve soğutma için yıllık harcaması 14 bin TL düzeyine ulaşırken, yalıtım yapılarak enerji verimli hale getirilmiş bir binanın yıllık gideri 7 bin TL düzeyinde kalıyor. Antalya halkı yalıtımsız binalar nedeniyle neredeyse 1 milyar TL fazla bedel ödüyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yalıtımsız bina cepleri deliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN