Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alevilerden CHP'ye oy vermeyin çağrısı

Giriş Tarihi: 9.3.2014

Antalyalı Aleviler, açık dille CHP'ye cephe aldı. Partinin aday belirleme sürecinde izlediği tutuma tepki gösteren Alevi liderleri, hiçbir CHP adayına oy verilmemesi çağrısı yaptı

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şube Başkanı Tufan Eroğlu, 12 Alevi derneğinin başkanlarıyla ortaklaşa yaptığı basın açıklamasında, Alevilerin CHP ile yollarını ayırdıkları net bir şekilde ifade etti. CHP'nin başkan ve meclis üye adaylarını belirleme sürecinde izledikleri yöntemleri tasvip etmediklerini belirten Tufan Eroğlu, "Bu süreç, CHP İl Başkanı tarafından kaotik bir ortam yaratılarak yönetilmiş ve ortaya hiçbir Alevi kuruluşunun kabul etmediği sonuçlar çıkarmıştır" dedi.

CHP'YE OY YOK

CHP'ye karşı tavır almak zorunda bırakıldıklarını iddia eden Eroğlu, tepkilerinin Alevi toplumunu CHP'nin arka bahçesi gibi görenlere olduğunu söyledi. Yerel seçim sürecini hassasiyetle değerlendirdiklerini ve çok önemli kararlar aldıklarını belirten Eroğlu, Aleviler'in seçimlerde izleyeceği stratejiyi şu şekilde açıkladı: "Muratpaşa Belediyesi'nde, Alevi dünyasının kutsal mekanlarından biri olan Antalya Cemevi'nin tapusunu vakfımıza bedelsiz olarak veren ve bu konuda Türkiye'deki tüm cemevlerine örnek olunmasını sağlayan Süleyman Evcilmen'in desteklenmesine, Kepez ilçesinde listeye konulan meclis üye adayları Kepez halkının iradesini yansıtmadığı ve kurumlarımıza verilen sözlerin tutulmaması nedeniyle Alevi yurttaşlarımızın sağduyusuna ve tercihine bırakılmasına, Konyaaltı ilçesinde seçim sürecinde izlenen antidemokratik uygulamayı ve aynı zamanda orada yaşayan halkın iradesinin hiçe sayılması nedeniyle Alevi yurttaşlarımızın sağduyusuna ve tercihine bırakılmasını, Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde CHP adayının desteklenmesi konusunu Alevi yurttaşlarımızın sağduyusuna ve tercihine bırakılmasını kamuoyuna saygı ile duyururuz."

KAZAN KALDIRDILAR

Büyükşehir, Muratpaşa ve Kepez'de CHP'nin adaylarına hiçbir şekilde destek vermeyeceklerini açıklayan Alevi liderleri, Muratpaşa'da DSP adayı Süleyman Evcilmen, Kepez'de MHP adayı Murat Dinç için çalışacaklarını belirtti. Bazı Alevi kökenli siyasetçilerin kendi çıkarları doğrultusunda Alevi toplumu adına sözler verdiğine değinen Eroğlu, bu kimseler için şunları söyledi: "Eşit yurttaşlık hakkından hareketle siyaset yapan Alevilere hiçbir sözümüz yoktur. Sözümüz, kurumlarımızla hiçbir örgütsel ya da manevi bağı olmaksızın siyaset pazarında Alevilik satanlara, kişisel çıkar ve hırs peşinde olanlaradır. Bu günlerde bazı hemşeri derneklerinin yaptıkları açıklamalar hiçbir şekilde Alevi kurumlarını bağlamamakta, sadece bu derneklerin kendi görüşlerini yansıtmaktadır."

AÇIKLAMA YAPAN ALEVİ DERNEKLERİ
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesi
Tekke Köyü Abdal Musa Kültürünü Araştırma ve Tanıtma Derneği
Pir Sultan Abdal Derneği Antalya Şubesi
Pir Sultan Abdal Derneği Altınova Şubesi
Alevi Kültür Dernekleri Antalya Şubesi
Alevi Kültür Dernekleri Kepez Şubesi
Antalya Abdal Musa Kültür ve Tanıtma Derneği
Alevi Yol Araştırma Derneği
Şahı Merdan Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneği
Karatepe Kültür ve Dayanışma Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği
Sivas İmranlı Delice Sosyal Yardımlaşma Derneği
Muş Vartolular Derneği
Kültür Tanıtma Derneği
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alevilerden CHP'ye oy vermeyin çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN