1900 yıldan beri kadın başkan yok

Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu Antalya'nın ilk kadın belediye başkanının 1900 yıl önce Perge'de yaşayan Plancia Magna olduğunu açıkladı

Giriş Tarihi: 11.3.2014
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, Antalya'nın bilinen ilk kadın belediye başkanının bundan yaklaşık bin 900 yıl önce yaşayan Pergeli Plancia Magna olduğunu açıkladı. O tarihten bu yana da Antalya'da hiç kadın belediye başkanının seçilmediğini belirten Abbasoğlu, "Plancia Magna'nın hem dini, hem de idari görevi vardı. İdari bakımdan bugünün belediye başkanlarıyla aynı sıfatı taşıyordu. Bu kadın, hem kentin idarecisi hem de Tanrıça Artemis'in baş rahibesidir. Yani Plancia Magna, antik kentin hem belediye başkanıydı, hem de dini önderiydi" dedi.

ANTALYALILARIN GURURU

M.S. ikinci yüzyılda Perge'de yaşayan Plancia Magna'nın Perge'ye büyük katkısının olduğunu belirten Abbasoğlu, "Plancia Magna o dönemin soylu kadınlarından biri. Onunla ilgili bir de yazıt var. Yazıtta deniyor ki, 'Şehrin kızı, Artemis rahibesi, belediye başkanı.' Milattan sonra ikinci yüzyılda kadınlar, önemli görevler alabiliyorlardı. Bu yazıt resmi bir belgedir. Günümüzden 1900 kusur sene önce böyle bir kadının var olması Antalyalılar için çok önemli olmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1900 yıldan beri kadın başkan yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN