Tehlikeli tahrik

Antalya'da Ak Parti seçim bürolarına sistematik saldırılarda bulunulması provokasyon olarak değerlendirildi. İl Başkanı Köse, sağduyu çağrısı yaptı

Giriş Tarihi: 14.3.2014
Antalya'da Ak Parti seçim büroları, otobüsleri ve afişlerine yönelik önceleri tek tük görülen saldırılar son günlerde sistematik olarak artmaya başladı. Son birkaç gündür de olayların dozu iyice arttı. Antalya'da düzenlenen yürüyüşlerde halkın arasına karışan provokatörlerin seçim bürolarına yaptığı saldırılar herkesi endişelendirmeye başladı.

GERGİNLİK İSTEMİYORUZ

Antalya sokaklarında yaşanan gerilimin Antalya'yı ve halkı sıkıntıya sokacağını belirten Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse, "Gerginliğin tarafı olmayacağız" dedi. Çıkan olaylar sırasında seçim ofislerine yönelik saldırılar yapıldığını, seçim koordinasyon merkezlerinin tahrip edildiğini hatırlatan Köse, "Bir kısım gruplar seçim ofislerimizin camlarını kırdı, billboard'ları sprey boya ile boyayıp tahrip ettiler. Yani cam çerçeve ne varsa indiriyorlar. Maalesef esnafa yönelik de bir vandallık içerisindeler. Biz gerginliğin hiç kimseye bir faydası olmadığını, Antalya'nın Türkiye'nin vitrin şehirlerinden biri olmasından dolayı tüm bu gerginliklerden uzak tutulması gerektiğini belirttik. Siyasetin belli bir seviyede tutulması gerektiğini her zaman söyledik. Fakat maalesef sürekli saldırılara maruz kalıyoruz. Bizim de teşkilatlarımız var, bizim de kanı kaynayan genç arkadaşlarımız var. Biz hep onlara sakin olmalarını öğütlüyoruz ve onlar bizim sözümüzü dinliyorlar" dedi.

DEMOKRASİ

Sadece kent merkezinde değil, ilçelerde de bu gibi olayların yaşandığına dikkat çeken Köse, "Hep saldırılara maruz kalan taraf biz oluyoruz ve sabrediyoruz" dedi. Bu gibi olaylara en güzel cevabın 30 Mart günü verileceğini söyleyen Köse, sözlerine şu şekilde devam etti: "Vatandaşlarımız bunların hepsini görüyorlar. Bunlara en güzel cevabı hem 15 Mart'ta Sayın Başbakanımızın mitinginde hem de 30 Mart'ta sandıkta verecekler. Bizim için önemli olan demokrasinin kazanmasıdır. Biz Antalya'da yaşayan herkesi kardeşimiz olarak görüyoruz. Onların malı da canı bizim himayemiz altında. Biz hiç kimsenin malına ya da canına zarar verecek bir davranış içerisine hiçbir zaman girmedik, girmeyeceğiz. Karşı tarafın bu şekildeki saldırgan tavırlarla bize zarar vererek bir eylem içerisine girmesi de bizi 'Ak Parti'nin ciddi bir anlamda önde olduğunu, seçimde neticeye gideceğini fark ettiler. Bir şekilde bizi durdurmaya ve bize gönül verenleri sindirmeye çalışıyorlar' şeklinde düşündürüyor. Ama bunların hiç birisi bir netice vermeyecek."

ÇOK ÜZGÜNÜZ
Yaşanan olaylardan dolayı üzgün olduklarını ifade eden Köse, "Polisin burada olayların tahrik edilmemesi için gösterdiği bir hassasiyet var. Biz de bürolarımız taşlanırken, pankartlarımız indirilirken polisimiz de her vatandaş gibi bizi himaye etsin. Ama maalesef olayların geldiği noktada çok ciddi bir zarar görüyoruz. Bu durumdan dolayı çok üzgünüz" şeklinde konuştu.

PROVOKASYON VAR
Olayların çıkmasında grupların arasına sızan provokatörlerin büyük etkisi olduğuna dikkat çeken Ak Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Abdullah Işıkhan ise, "Buradaki asıl mesele normal bir tepki veya yürüyüş değil. Güvenlik kameraları tarafından kaydedilen her görüntüde şiddet gösterisinde bulunan kişiler hep aynı. Bunların bir kısmı emniyette tespit edildi. Bunlar bu grupların arasına sızıp, insanları kışkırtıyorlar. Ali Çetinkaya ve Kapalı Yol esnafımızın çok büyük bir tepkisi var. Biz normal ve demokratik bir seçim olmasını istiyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tehlikeli tahrik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN