Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Provakatörler saldırıya geçti

Akaydın'ın "Seçimler kanlı geçecek" sözleri Antalya'da siyaseti gerginleştiriyor. Provokatörler, seçim yarışına gölge düşürmek için peşpeşe saldırılar yapıyor

Giriş Tarihi: 21.3.2014
Yerel seçimlere çok az bir zaman kala seçim yarışı kirlenmeye başladı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Adayı Mustafa Akaydın'ın, "Seçimler kanlı geçecek" sözleri hafızalarda tazelenmeye başladı. AK Parti'nin seçim ofislerinin yağmalanması ile başlayan çirkin saldırılar, diğer partilere de sıçradı. Araçları saldırıya uğrayan 2 ismin de CHP tabanı ile problemli olması dikkat çekti.

3 AYRI SALDIRI

Antalya'da bir günde 3 ayrı saldırı yaşandı. Önce eski AK Parti'li CHP Kepez adayı Erdal Öner'in araçları sprey boya ile siyaha boyandı, ardından DSP Muratpaşa adayı Süleyman Evcilmen'in araçları tahrip edilip üzerlerine büyük harflerle CHP yazıldı. CHP'nin tabanını etkilemek amacıyla partililere gönderilen mesajlarda ise Döşemealtı adayı Turgay Genç yıpratılmak istendi.Seçim araçlarına yapılan saldırıyı Twitter hesabı üzerinden duyuran ve araçlarını tahrip edenleri kınadığını belirten CHP Kepez adayı Erdal Öner, tahrip edilen araçlarının fotoğrafı ile birlikte şu notu paylaştı: "Seçim arabalarımızı bu hale getiren zihniyeti kınıyoruz. Kepezli gereken cevabı 30 Mart'ta sandıkta verecektir."

ARAÇLARA CHP YAZILDI

CHP'den DSP'ye geçtikten sonra seçim araçları sık sık tahrip edilen Süleyman Evcilmen, bu tür ucuz numaralara başvuranları kınadığını belirtti. 3'üncü kez aynı saldırılara maruz kaldıklarını aktaran Evcilmen, "Araçlar ana seçim ofisinin önündeyken saldırıya uğradı. Son saldırıda 8 aracımız tahrip edildi. Hoş olmayan, bana göre düzeyli geçmesi gereken bir kampanyanın düzeysizleştirilmesi, çirkinleştirilmesi. Bu yarış barış içerisinde olmalı. Bu araçları karalayarak, üzerlerine bir takım yazılar çiziler yaparak bu kampanyada ne elde etmek isterler, anlamıyorum. Kınıyorum bu tür yaklaşım içerisinde olanları. Bu kişiler hiçbir şey elde edemeyecek. Kaldı 9 gün. Politikalarını halka giderek, kendilerini halka ifade ederek, projelerini anlatarak yapsalar daha sağlıklı olur. Böyle yaparak hiçbir şey elde edemeyecekler. Bundan sonra daha da çirkinleşebilirler. Biz konuyu polise ve savcılığa intikal ettirdik" dedi.

MESAJLI CEVAP

CHP adı kullanılarak parti tabanını etkilemek amacıyla partililere mesajlar çeken kimliği belirsiz kişiler ise partinin Döşemealtı adayı Turgay Genç'i yıpratmak istedi. Siyasi ahlaka sığmayan söz ve iftiralar ile Turgay Genç için negatif bir algı yaratmak isteyenler, CHP içerisindeki iç karışıklıktan istifade etmek istedi. CHP'li Genç ise bu çirkin olay üzerine partililere geçtiği mesajda, MHP adayını kastederek, "Cumhuriyet Halk Partisi'nde kimse satın alınamaz. Herhalde Erdoğan Çetin kendini pazarlamaya çalışıyor" ifadesini kullandı.

AK PARTİ'DE GECE NÖBETİ

AK Parti İl Teşkilatı da uykusuz bir gece geçirdi. Seçim araçlarının yakılacağı ihbarını alan parti yöneticileri seçim koordinasyon merkezlerine nöbetçiler yerleştirdi. Yeni bir saldırı hazırlığında olan provakatörlere karşı mücadelelerini sürdüreceklerini belirten İl Başkanı Mustafa Köse, yaşananlar ile ilgili şunları söyledi: "Bu konudan en muzdarip olan parti biziz. Bizim ofislerimiz taşlandı, yıkıldı, çalışanlara zarar verildi. Bunları yapanların hangi partiden oldukları da tarafımızca tespit edildi. Bu çalışmalar özellikle geceleri yapılıyor. Çok ciddi mağduriyete uğradık. Ama hiçbir zaman aynı şekilde bir karşılıkta bulunmadık. Teşkilatlarımızı ve gençlik kollarımızı bu anlamda sürekli uyarıyoruz. Şükürler olsun ki bu tür bir olaya partililerimiz karışmadı. Araçlarımıza ve ofislerimize saldırıların yapılacağına dair duyumlar alıyoruz. Elimizden geldiği şekilde tedbir alıyoruz ama yapmak istedikten sonra yapıyorlar. Herkesi bu anlamda sağduyulu olmaya davet ediyorum."

TETİĞİ HOCA ÇEKMİŞTİ
Seçimlerin çirkinleşeceğinin ilk sinyalini Başkan Akaydın, 25 Kasım 2013'te katıldığı bir televizyon programı ile 19 Ocak 2014'de bir haber ajansınaki demecinde vermişti. Akaydın, "Başbakan'a söylediğim sözler için üzüldüm, bana yakışmadı. Başbakan'ın Kılıçdaroğlu'ndan sonra en çok sataştığı kişi bendim. Beni senin hakkında uygunsuz kasetler varmış diye uyardılar. Alnım açık, Antalya seçimi kanlı geçecek ama umarım kişiselleşmez. Antalya'da seçim kanlı geçecek, orası kesin, kendime güvenim tam" ifadelerini kullanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Provakatörler saldırıya geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN