Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hoca'nın ekibine Sayıştay darbesi

Giriş Tarihi: 27.3.2014
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın 'Antalya çalmadan, çaldırmadan büyüyor' iddiası Sayıştay Denetçileri tarafından çürütüldü. Sayıştay'ın yaptığı incelemeler sonucunda Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Aktekin'in, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi adına araştırma yapıyormuş gibi gösterilerek döner sermayeden haksız yere para aldığı ortaya çıktı. Aktekin'in Büyükşehir Belediyesi'nin sağlık hizmetlerini yürütüyormuş gibi karar çıkarttığı ve bu yolla 26 bin 519 liralık döner sermaye parası aldığı belirlendi.

YERSİZ ÖDEME

Sayıştay denetçileri Akdeniz Üniversitesi Döner Sermaye Muhasebe Birimi'nin 2009 yılına ait hesaplarını incelerken Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının karıştığı bir usulsüzlüğü ortaya çıkardı. 2009 yılına ait hesap hareketlerini mercek altına alan Sayıştay denetçileri hazırladıkları raporda, ifadeye yer verdi: "Tarih ve numarası belirlenen ödeme emri belgeleri ile eklerinin incelenmesinde, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde görevlendirilen Prof. Dr. Mehmet Rıfkı Aktekin'e Üniversite Döner Sermaye İşletmesi gelirlerinden yersiz olarak pay ödendiği görülmüştür." Aktekin'e '2547 sayılı kanunun 38'inci maddesine göre kurum ve kuruluşlarda geçici olarak görevlendirilen öğretim elemanlarına döner sermaye gelirlerinden pay ödenmeyecektir' hükmü yok sayılarak ödeme yapıldığını belirten Sayıştay denetçileri, hazırladıkları raporun devamında şu ifadelere yer verdi:

ÖDENMEMELİYDİ
"Geçici olarak başka bir kurumda görevlendirilen öğretim elemanlarına döner sermayeden pay ödenebilmesi için Adli Tıp Kurumu ile vakıflarca kurulmuş hastaneler, sağlık merkezleri, sağlık ocakları ve gezici sağlık araçlarında görevlendirilmeleri gerekmektedir. Prof. Dr. Mehmet Rıfkı Aktekin Antalya Büyükşehir Belediyesi sağlık merkezlerinin koordinesini üstlenmek, gezici sağlık araçlarında toplum sağlığı çalışmaları yapmak ve Büyükşehir Genel Sekreterliği görevini yürütmek üzere 15.04.2009 tarihinden itibaren 2 yıl süreyle Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde görevlendirilmiştir. Dolayısıyla, Prof. Dr. Mehmet Rıfkı Aktekin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevini ifa etmek üzere, diğer bir değişle idari bir görevi yerine getirmek üzere görevlendirilmiştir. Hal böyleyken, Büyükşehir Belediyesi, kanun ve tebliğde belirtilen kurumlar arasında yer almadığından, Genel sekreter Prof. Dr. Mehmet Rıfkı Aktekin'e döner sermaye gelirlerinden pay ödenmesi mümkün görülmemektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoca'nın ekibine Sayıştay darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN