Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fethiye alabalıkta Avrupa lideri

Giriş Tarihi: 31.3.2014

Balık üretiminde dünyanın önemli merkezlerinden biri olan Muğla'nın Fethiye ilçesi, Avrupa'da 'Alabalığın Başkenti' olarak biliniyor

Muğla Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği Başkanı Faruk Coşkun, Türkiye'nin alabalık üretiminde Avrupa'da lider olduğunu belirterek, "Muğla bölgesi hem denizde hem de alabalıkta en büyük üretici illerin başında geliyor. Alabalıkta da Fethiye başkent olarak biliniyor" dedi. Üretilen alabalığın büyük bölümünün Avrupa'ya ihraç edildiğine işaret eden Coşkun, alabalığın füme, taze ve dondurulmuş şekilde Almanya, Hollanda, Avusturya, Polonya, Romanya gibi ülkelere gönderildiğini dile getirdi.

FETHİYE DÜNYA MERKEZİ
"Alabalık üretiminde Avrupa'da lider durumda bulunuyoruz" diyen Coşkun, "Başta deniz balığı olmak üzere üretimin yüzde 50'si Muğla'da yapılıyor. Alabalıkta da Fethiye başkent olarak biliniyor. Yetiştiricilikte de çok modern işletmelerimiz var. Avrupa'da ve dünyada bu işin liderliğine oynuyoruz" diye konuştu. Coşkun, ilk üretim faaliyetlerinin Muğla bölgesinde başlamış olmasının bölgeye ivme kazandırdığını, Fethiye'nin de alabalık üretimi açısından ülkenin en önemli merkezlerinden olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fethiye alabalıkta Avrupa lideri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN