600 tesiste üretim ile 20 milyon gelir

Burdur'un Altınyayla ilçesinde, yılda 6 bin 600 ton mantar üretilip 20 milyon lira gelir elde ediliyor

Giriş Tarihi: 2.5.2014
Burdur'un Altınyayla ilçesinde bulunan üretim tesislerinde yılda yaklaşık 6 bin 600 ton mantar üretimi yapılarak, Türkiye'nin ihtiyacının yüzde 15'lik bölümü karşılanıyor. Burdur Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, Altınyayla ilçesinde mantar üretimi yapan 600 işletme bulunduğunu söyledi.

20 MİLYON LİRA

Yaklaşık bin kişinin çalıştığı işletmelerde yılda 6 bin 600 ton mantar üretimi yapılıyor, üretimden yılda 20 milyon liraya yakın gelir sağlanıyor. 3 paketleme tesisi ve 7 toptancı firmasının bulunduğu ilçede üretilen mantar, İzmir, İstanbul ve Trabzon'a gönderiliyor. Böylece sadece Altınyayla, Türkiye'nin mantar ihtiyacının yaklaşık yüzde 15'lik bölümünü karşılıyor. Altınyayla'da mantar üretimi yapan tesisin yetkilisi Osman Çelik, mantarın üretimini sağlayan karışımların bulunduğu paketlerin büyük bölümünün yurt dışından geldiğini söyledi.

KORKUTELİ'NİN RAKİBİ
Çelik, firma olarak yılda 320-350 ton arasında üretim yaptıklarını, bunu da Trabzon'daki firmalara sattıklarını söyledi. Ürünlerinin Trabzon üzerinden Gürcistan'a gönderildiğini anlatan Çelik, büyük marketlere de satış yaptıklarını ifade etti. Antalya'nın Korkuteli ilçesindeki mantar üretiminin Türkiye'nin mantar ihtiyacının büyük bölümünü karşıladığını vurgulayan Çelik, "Korkuteli bizden önce üretime başladığı için önde gidiyor ama biz de en büyük rakipleriyiz. Çünkü Altınyayla'nın havası daha temiz, ormanlık alanlardan dolayı oksijen daha bol. Özellikle yazın Korkuteli'nin daha sıcak olmasından dolayı üretimleri güçleşiyor. Biz, daha serin ve daha bol oksijenli havaya sahip olduğumuz için hem kalite hem de ürün olarak daha avantajlıyız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
600 tesiste üretim ile 20 milyon gelir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN