Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzbaşı Ertuğrul anıtı çöplükle komşu oldu

Antalya'yı düşman donanmalarından korumak için büyük bir kahramanlık sergileyen Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul'un heykelinin bulunduğu alanın yanına, çöp toplama merkezi yapıldı

Giriş Tarihi: 6.5.2014
Birinci Dünya Savaşı sırasında 7.7 inçlik dağ bataryası ile İngiliz donanmasına ait HMS Ben-my-Chree adlı deniz uçağı gemisini batırarak tarihte bir ilki başaran ve Akdeniz kıyılarını düşman işgalinden korumak için görülmemiş bir kahramanlık sergileyen Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul'un Atatürk Parkı'nda bulunan heykelinin etrafı çöplüğe çevrildi.

İSTİKLAL MADALYASI
1892 yılında Girit'te dünyaya gelen ve 1912 yılında Harp Okulu'ndan subay olarak mezun olan Ertuğrul, Birinci Dünya Savaşı sırasında Akdeniz kıyılarını işgal eden düşman birliklerine karşı görülmemiş bir kahramanlık sergilemişti. Dünya savaş tarihinde ilk kez 7.7 inçlik bir dağ bataryası ile 120 metre boyundaki İngiliz deniz uçağı gemisi HMS Ben-my-Chree'yi, ardından da Kemer yakınındaki Ağva koyunda Fransız gemisi Paris 2'yi Akdeniz'in derinliklerine gönderen Ertuğrul, İstiklal Madalyası ile onurlandırılmış, savaşın sona ermesinin ardından da Antalya'ya yerleşmişti. 1961 yılında vefat eden Ertuğrul, Andızlı Mezarlığı'na defnedilmişti. Ertuğrul'un savaş sırasında batırdığı gemiler düşman donanmasını büyük bir zarara uğratırken, Akdeniz'in derinliklerine gönderdiği gemiler bugün turizm alanında önemli bir yer edindi. 1917 yılında sulara gömülen Paris 2 batığı, birçok uluslararası dergi tarafından dünyadaki en iyi dalış bölgesinden biri olarak gösterilmeye başlandı. Ancak Antalya'ya bu kadar önemli hizmetlerde bulunmuş kahraman yüzbaşının heykelinin bulunduğu alanın çevresi çöplüğe çevrildi.

ÇÖPLÜKLE KOMŞU OLDU
2007 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Parkı'na yüzü Akdeniz'e dönük bir heykeli dikilen Mustafa Ertuğrul, bugün sahipsiz bırakıldı. Atatürk Parkı yönetimi heykelin hemen yanında bulunan alanı temizlik işlerinde kullanılan araç ve gerecin depolandığı bir yere çevirdi. Derme çatma barakalardan oluşturulan depoların çevresi de parktan toplanan çöplerin kısa süreliğine istiflendiği alan haline getirildi. Alanda meydana gelen görsel kirlilik Atatürk Parkı'nın güzelliğine de gölge düşürür hale gelirken, parkın merkezinde bulunan heykel ve çevresi vatandaşların bu bölgeden uzak durmasına neden oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzbaşı Ertuğrul anıtı çöplükle komşu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN