Antalya halkı toplu ulaşımdan şikayetçi

Giriş Tarihi: 8.5.2014

TÜİK'in verilerine göre Antalya halkı en çok toplu ulaşımdan şikayetçi, çöp ve çevresel atık toplama hizmetlerinden memnun

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ilki 2003 yılında Hanehalkı Bütçe Anketi'ne ek bir modül olmak üzere 2004 yılından itibaren düzenli olarak gerçekleştirilen, Yaşam Memnuniyeti Araştırması'nın (YMA) sonuçları açıklandı. Araştırmada bireylerin mutluluk, umut, temel yaşam alanlarındaki genel memnuniyeti ve bu alanlardaki kamu hizmetlerinden memnuniyeti ölçüldü.

ORTALAMANIN ALTINDA

TÜİK Antalya İl Müdürü Abdi Öncel tarafından yapılan açıklamada anketin Türkiye genelinde 125 bin 20 hanede, 196 bin 203 bireyle görüşerek yapıldığı belirtildi. Yasam Memnuniyeti Araştırması'nın dünyada başka bir ülkede örneği bulunmadığını ifade eden Öncel, araştırmanın sonuçlarını şu şekilde açıkladı: "Türkiye genelinde belediyelerin 'toplu taşıma' hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 63,8'dir. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 78,8 ile Karaman, en düşük olduğu il ise yüzde 23,5 ile Hakkari oldu. Nüfusu en yüksek 5 büyükşehirde ise bu oran Bursa'da yüzde 72,2, İstanbul'da yüzde 69,9, İzmir'de yüzde 63,6, Ankara'da yüzde 62,2 ve Antalya'da yüzde 54,2 oldu. Antalya bu oran ile Türkiye ortalamasının altında kaldı."

ÇÖP HİZMETLERİ İYİ
Ülke genelinde vatandaşın çöp ve çevresel atık toplama hizmetinden duyduğu memnuniyetin ele alındığı ankette şu ayrıntılara yer verildi: "Belediyelerin 'çöp ve çevresel atık toplama' hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 73,3. Nüfusu en yüksek 5 büyükşehirde ise bu oran İstanbul'da yüzde 82,1, Antalya'da yüzde 77,2, Ankara'da yüzde 76,5, Bursa'da yüzde 76,4 ve İzmir'de yüzde 66,8 oldu. Antalya bu oran ile Türkiye ortalamasının üzerine çıkarak nüfusu en yüksek 5 büyükşehir arasında ikiinci sırada yer aldı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya halkı toplu ulaşımdan şikayetçi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN