Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yakın gözlüklerinden kurtulmak mümkün

Dünyagöz Antalya Hastanesi'nden Opr. Dr. Sivrikaya, yaşa bağlı yakın görme probleminde uygulanan yeni tedavi yöntemleri ve gelişmiş teknolojiler hakkında önemli bilgiler paylaştı

Giriş Tarihi: 20.5.2014
Yaklaşık 40 yaşına gelen her insan, yakını görmede sıkıntı çekmeye başlar. Gazete okurken, bilgisayar kullanırken gözlük ihtiyacı duyan birçok kişi, aslında gözdeki yaşlanma sürecinin başladığının ilk sinyallerini alır. Yakını görme problemi, herhangi bir göz hastalığı geçirmeyen, uzağı görmede hiç sorun yaşamayan, sağlıklı gözlere sahip birçok kişinin doğal yaşlılık sürecinde karşılaşması beklenen bir durumdur. Dünyagöz Antalya Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Hakan Sivrikaya, yakını görememe (presbiyopi) hakkında merak edilen soruları cevapladı.
Presbiyopi nedir?
Presbiyopi, 40 yaşın üzerindeki kişilerde yaşa bağlı olarak oluşan yakını görememe sorunudur.
Presbiyopi nasıl tedavi edilir?
Presbiyopinin tedavisi için üç yol vardır. Bunlar; gözlükle tedavi, kontakt lensle tedavi ve cerrahi tedavidir. En kalıcı ve konforlu çözüm olan cerrahi tedavi ile ilgili dünyada uygulanan birçok yöntem bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin bazılarının avantaj ve dezavantajları vardır. Şu an presbiyopi tedavisi için tüm dünyada en güvenilir yöntemlerin başında 10 yıllık araştırmanın ürünü olan ileri teknoloji ürünü Kamra Inlay tedavisi geliyor. Göz içi multifokal mercekler ve presbylasik lazer tedavileri yakın görme sorunu için başarı ile uygulanmaktadır. Hastanın tedavi sonrası mutlu olabilmesi için uygun hasta profilinin doğru belirlenmesi son derece önemlidir. Ayrıntılı göz muayenesi ve ileri tetkik cihazlarından çıkan sonuçların ışığında hekim hasta için en uygun tedavi yöntemine karar vermektedir.

KAMRA INLAY

Kamra Inlay nedir ve nasıl bir teknolojik donanım gerektirir?
Kamra Inlay teknolojisi yaşa bağlı yakın görme problemini tedavi etmek amacıyla geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Femtosaniye lazer ile gözün en dış katmanı olan kornea bölgesine yerleştirilen, göz yapısı ile uyumlu mikro bir implanttır. Bu implantın ortası yakını daha net görmenizi sağlamak amacıyla delik olarak tasarlamıştır. Kamra Inlay tedavisi ancak IFS teknolojisinin olduğu ameliyathanelerde yapılabilmektedir. IFS; Intralase Femtosaniye lazerin ileri versiyonudur.
Kamra Inlay nasıl bir cerrahi operasyondur?
Bu tedavide operasyon başından sonuna kadar sadece damla anestezisi ile yapılmaktadır. IFS (Intralase Femtosaniye Laser) ile korneada kusursuz bir kapak oluşturulur ve Kamra yerleştirilerek flap kapatılır. Operasyon süresince herhangi bir ağrı hissedilmez ve tedavi yaklaşık 10 dakika içinde tamamlanır. Tedavi sonrasında dikiş ya da bandaj kullanılmaz ve hasta 15 dakika dinlendikten sonra taburcu edilebilir.
Kamra Inlay tedavisinden ne kadar sonra sosyal yaşama geri dönülebilir?
Kamra Inlay tedavisi sonrası hasta ertesi gün sosyal hayata dönebilmektedir. Ameliyattan kısa bir süre sonra günlük hayatta ileri yaş göstergesi olan okuma gözlüklerine ihtiyaç duyulmadan cep telefonu kullanmak, e-posta ve gazete okuma konforu yaşanabilmektedir.
Kamra Inlay dışardan bakıldığında gözün içinde belli oluyor mu?
Kamra Inlay teknolojisinde kullanılan implant kontak lensten çok daha ufak ve bir tuz tanesinden daha hafif olduğu için gözde asla belli olmamaktadır. Bu durum renkli gözler için de aynı şekilde geçerlidir. Ayrıca korneanın doğal yapısını korumak ve korneada herhangi bir olumsuz etki bırakmamak için Kamra Inlay'in üzerinde 8400 adet lazerle eklenmiş özel mikro geçişler bulunmaktadır.
Bu yöntemin güvenilirliği ile ilgili ne söyleyebilirsiniz?
Kamra Inlay son 10 yıla yakın bir süredir çalışmaları devam eden, Almanya, İngiltere, Japonya ve Fransa başta olmak üzere dünyada binlerce hastada uygulanan ve bugüne kadar uygulanan diğer yöntemlere nazaran üstünlükleriyle dünyada pek çok göz hekimi tarafından tercih edilen güvenilir bir tedavi yöntemidir. Dünya üzerinde vaka deneyimi yüksek, uzman göz hekimleri Kamra Inlay tedavisinin yakın görme şikâyeti için güvenli ve yakın görmede kolaylık sağlayan bir tedavi olduğunu onaylamıştır.

FARKLI MERCEK ÇEŞİTLERİ VAR

MONOFOKAL MERCEK:
Katarakt tedavisinde kullanılan, sadece uzak için yüksek kaliteli görüş sağlayan mercektir.

ASTİGMAT DÜZELTMELİ MONOFOKAL MERCEK:
Katarakt tedavisinde kullanılan, kataraktla birlikte astigmatı da düzelterek uzak mesafede yüksek kaliteli görüş sağlayan mercektir.

MULTİFOKAL MERCEK:
Katarakt tedavisinde kullanılan, kataraktla birlikte yakın, orta ve uzak mesafede görme bozukluklarında yüksek kaliteli görüş sağlayan mercektir.

ASTİGMAT DÜZELTMELİ MULTİFOKAL MERCEK:
Kataraktla birlikte astigmat, yakın, orta ve uzak mesafede görme bozukluklarında yüksek kaliteli görüş sağlayan mercektir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yakın gözlüklerinden kurtulmak mümkün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN