Akkarınlı Ebabiller yuvalarına dönmeye başladı

Türkiye'deki en büyük yaşam alanları Antalya'nın Kumluca ilçesi Adrasan Mahallesi yakınlarındaki Pırasalı Adası olarak bilinen Akkarınlı Ebabil kuşları hakkında 2013 yılında başlatılan bilimsel çalışmaların bu yılki bölümü kuşların adaya dönmesiyle yeniden başladı

Giriş Tarihi: 28.5.2014 13:55
Dünya'da yaşamlarıyla ilgili fazlaca bilgi sahibi olunmayan Akkarınlı Ebabil kuşlarının Türkiye ve doğu Avrupa'daki yaşamlarıyla ilgili başlatılan araştırma çalışmalarına bu yıl da devam ediliyor.

Akdeniz Üniversitesi ve İsviçre Sempach Kuş Araştırma Enstitüsü işbirliğinde geçen yıl başlatılan Akkarınlı Ebabil kuşlarının yaşamlarını inceleme çalışmasının bu yılki bölümü, kuşların Kumluca'ya bağlı Adrasan Mahallesi yakınlarındaki Pırasalı Adasına dönmesiyle yeniden başladı.

Akkarınlı Ebabil kuşlarının Türkiye'deki yaşam öykülerinin araştırılması daha önce Akdeniz Üniversitesi'nde doktorasını kuşların göç ekolojileri ve davranışlarını araştırarak tamamlayan ve Akdeniz Üniversitesi Alanya Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Hakan Karaardıç tarafından yürütülüyor.

Bu yılki çalışmaların başlangıcına İsviçre Sempach Kuş Araştırma Enstitüsü'nden Biyolog Dr. Christoph Meier ve Mühendis Prof. Dr. Roger Weber de katıldı. Pıraslı Adası'nda Akkarınlı Ebabil kuşlarını gözlemleyen ve adaya dönen kuşları yuvalarında yakalayarak kontrol eden ekip üyeleri, kuşların göç hareketi, yıllık döngüsel etkinlikleri, üremeleri gibi faktörleri incelemek adına "Geolocator" takılan kuşları da yakalamayı başardı.

Akkarınlı Ebabil kuşlarının Türkiye ayağı araştırmasını yürüten Akdeniz Üniversitesi Alanya Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Hakan Karaardıç, araştırmayı İsviçre Sempach Kuş Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Feli x Liechti'yle ortaklaşa, eş zamanlı yürüttüklerini söyledi.

Akkarınlı Ebabil kuşlarının, dünyada en çok Adrasan'daki Pırasalı Adası'nda koloni halinde yaşadığını belirlediklerini ifade eden Karaardıç, aynı anda çok sayıda çiftin bir arada bulunmasının, kuşların populasyonu hakkında çok detaylı bilgiler elde etmelerini sağlayacağını belirtti. Akkarınlı Ebabil kuşlarının, batıda Portekiz'den doğuda Hindistan'a kadar geniş bir alanda yaşamlarını sürdürdüklerini, beslenmesini havada avlanarak gerçekleştiren bu kuşlar hakkında fazlaca bir bilgiye sahip olunmadığını dile getiren Karaardıç, çalışmayla, kış aylarını Afrika'nın güney bölgelerinde geçiren bu kuş türü hakkında önemli bilgileri ortaya koymayı hedeflediklerini kaydetti.

Karaardıç, şöyle konuştu:

"Pırasalı Adası Akkarınlı Ebabil popülasyonu böyle bir araştırmayı gerçekleştirebilmek için vazgeçilmez bir alan. Akdeniz Üniversitesi ve Sempach Kuş Araştırma Enstitüsü ile burada araştırmalarımıza geçen yıl başladık. Burada geçen yıl binden fazla birey, 250'den fazla yuva tespit ettik. Araştırmalarımıza ışık tutması, bilimselliğini ortaya koymak amacıyla geçen yıl 49 kuşa Geolocator cihazı taktık. Aradan bir yıl geçti ve cihaz taktığımız kuşlarımızı tekrar yakalayarak kuşların bir yıllık yaşam öykülerini, göç rotalarını belirleyeceğiz. Daha çalışmanın başındayız ve şu ana kadar halkalanan ve cihaz takılan bu kuşlardan 4'ünü tekrar yakaladık ve cihazları geri aldık. Umut ediyoruz ki diğer cihazlardan da geriye dönüş olacak ve yıl sonuna kadar bu verileri analiz ederek önemli sonuçlara ulaşabileceğiz."

Akkarınlı Ebabil kuşları hakkında araştırmaların 2017 yılına kadar devam etmesinin planlandığını anlatan Karaardıç, bu kapsamda bu yılda 40 kuşa daha Geolocator takılacağını belirtti. İlkbahar dönemi göçüyle birlikte Pırasalı Adası'na geri gelen kuşların bir çoğunun yuva yaptıklarını, bazılarının ise yuvalara yumurta bırakmaya başladıklarını tespit ettiklerini kaydeden Karaardıç, bunun ise kendilerini ve İsviçre'den gelen araştırma ekibini çok mutlu ettiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akkarınlı Ebabiller yuvalarına dönmeye başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN