Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alakır'da HES keşfi

Giriş Tarihi: 29.5.2014

Kumluca'da Alakır Çayı üzerinde yapılacak olan HES santraline açılan dava için Antalya Bölge İdare Mahkemesi tarafından keşif yapıldı

Antalya'NIN Kumluca ilçesindeki Alakır Çayı üzerinde inşa edilecek üçüncü HES Santrali'ne açılan dava nedeniyle Antalya Bölge İdare Mahkemesi tarafından keşif yapıldı.

ÇAYDA KEŞİF YAPILDI
İlçeye bağlı Büyükalan Mahallesi (Köyü) sınırları içinden çıkan Karaağaç kaynağından gelen Alakır Çayı'nda yapılan keşfe, bir hakim, 5 akademisyenden oluşan bilirkişi heyeti, davacı Karacaören Kültür Turizm Tanıtma ve Dayanışma Derneği (KADOK) Başkanı Mehmet Başer, derneğin avukatları ve HES yapacak firmanın temsilcileri katıldı.

'DOĞAL HAYAT BİTİYOR'
KADOK'un Avukatı Tuncay Koç, Alakır Çayı üzerinde iki ayrı HES'in yapıldığını, HES'leri çalıştıracak suyun çay yatağından beton kanal içine alınarak, en az 4 kilometrelik bir alanda regülatöre bırakıldığını belirtti. Koç, suyun kanal içine alınması yüzünden çay yatağında su kalmadığını, bu yüzden çay yatağındaki doğal hayatın bittiğini söyledi. Firmanın mühendisi Muammer Bayır ise, "Bu vadi üzerinde iki ayrı HES yapılmış. Biz bu HES'lerden daha farklı bir HES yapacağız. Alakır Çayı, Gönen Deresi ve Karaağaç Kaynak Suyunun birleştiği alanda 23 metre yükseklikte bir gölet yapacağız. Bu suyu kurak aylarda bölgedeki nar bahçelerinde kullanılmak için halkımızın hizmetine sunacağız. Göletten aldığımız suyu 4 kilometre kanal içinde regülatöre akıtacağız. Regülatör yanına yapılan havuzdan da üreticilerimiz sulama suyu kullanabilecek" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alakır'da HES keşfi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN