Evrak yakma aydınlanıyor

Giriş Tarihi: 31.5.2014

Antalya Büyükşehir Belediyesi'ndeki evrak yakma skandalının ayrıntıları kısa süre sonra gün yüzüne çıkacak. Ankara'dan gelen uzmanlar incelemeyi tamamlayıp raporları hazır hale getirdi

Antalya Büyükşehir Belediyesi'ndeki evrak yakma skandalı aydınlanmak üzere. Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın'ın 30 Mart yerel seçimlerini kaybetmesinin ardından belediyenin bazı evrakları yakılmak istenmişti. Belediye arşivlerinde en az 5 yıl süreyle saklanması gereken evraklar, belediyenin Boğaçay tesislerine götürülmüş ve bir kısmı yakılmıştı. Seçimden zaferle ayrılan Menderes Türel ve Ak Partili yöneticilerin takibi sonucu evrakların bir bölümü yakılmaktan kurtarılmış ve belediyeye geri getirilmişti. Başkan Türel yakılmak istenen evrakların tek tek inceleneceğini ve bu tür bir eyleme imza atanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını söylemişti.

MÜFETTİŞLER ÇALIŞIYOR

Yaşanan gelişmelerin ardından Başbakanlık Arşivler Genel Müdürlüğü bir uzman görevlendirerek Antalya'ya gönderdi. Yakılmak istenen evrakları büyük bir titizlikle inceleyen uzman geçtiğimiz günlerde çalışmalarını tamamladı ve bir rapor hazırladı. Müfettişin hazırladığı raporun ardından İçişleri Bakanlığı da yakılan evrakların daha da ayrıntılı incelenmesi için iki müfettiş görevlendirdi. Ayrıca Antalya Emniyet Müdürlüğü Kriminal Büro Amirliği'nin de yakılan evraklar üzerindeki incelemelerini tamamladığı öğrenildi.

VAHİM BİR OLAY

Yakılmak istenen evrakların büyük bir bölümünde bütçeye ilişkin konuların yer aldığını ve bu evrakların yakılmak istenmesinin hiçbir mazereti olamayacağını ifade eden AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse, "Son derece vahim bir olaydı. Seçimi kaybetmenin hezeyanı içerisinde yapılmış bir şey. Bizzat Büyükşehir Belediye Başkanı'nın talimatıyla ki bunu orada çalışanlar, bu işi yapanlar ifade ediyorlar, oradaki evrakların yakılması söz konusu. 5 yıl süreyle saklanması gereken, hukuken hiçbir şekilde imha edilmemesi gereken evraklar yakılarak imha edilme cihetine gidildi. Hiçbir şey bu işin mazereti olamaz. Hele ki seçimin hemen arkasından böyle bir işlemin yapılıyor olması daha önce bizim de ifade ettiğimiz hadiselerin ve kamuoyunun haklı olduğunu gösteriyor" dedi.

SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Konuyla ilgili idari soruşturmanın sürdüğünü hatırlatan Köse, sürece hiç kimsenin müdahale etmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Şu an bir idari soruşturma süreci devam ediyor. Bu sürecin sonunda bir netice çıkacak. Ortada görülen çok açık bir hukuksuzluk ve kamuoyu vicdanını yaralayan bir hadise var. Bu yakma hadisenin hiçbir mazereti ve gerekçesi olamaz. Bu yönde yapılan açıklamalar hakikaten çok gülünç açıklamalardı ve kamuoyunu hiçbir şekilde tatmin etmedi. Belediye ile ilgili saklayacak, gizlenecek hususların olduğu çok açık bir şekilde ortaya çıktı. Her şey dün yüzüne çıkacak" diye konuştu.

SONUCA KISA SÜRE KALDI
Evrak yakma skandalının kamuoyuna yansımasının ardından bir açıklama yapan eski Başkan Mustafa Akaydın, yakılmak istenen evrakların fotokopiden ibaret olduğunu ve makam odasını Balkan Türel'e temiz bir şekilde devretmek için bu tür bir uygulama yaptıklarını söylemişti. Ancak Türel'in yakılırken suçüstü yaptırdığı evrak yakma skandalında ele geçirilen belgeler arasında Mustafa Akaydın'ın ıslak imzasının bulunduğu evraklara rastlanmıştı. Yetkililer, müfettiş ve kriminal raporları doğrultusunda yakılmak istenilen belgelerin Akaydın'ın söylediği gibi önemsiz veya fotokopilerden oluşup oluşmadığının çok kısa bir süre sonra gün yüzüne çıkacağını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evrak yakma aydınlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN