Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yetersizlik kararı 8 yılda verilebildi

Danıştay, KUTSO üyesinin, önceki başkanın seçilme yeterliliği bulunmadığı yönünde açtığı davayı, 8 yıl sonra karara bağladı

Giriş Tarihi: 3.6.2014
Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası'nın (KUTSO) eski Yönetim Kurulu Başkanı hakkında, 'Seçilme yeterliliği olmadığı' yönünde açılan dava, Danıştay 8. Dairesi tarafından onandı. KUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Başer tarafından, dönemin Yönetim Kurulu Başkanı Alaaddin Aytekin hakkında, 'Seçilme yeterliliği bulunmadığı' yönünde açılan dava, 8 yıl sonra karara bağlanabildi.

EVRAKTA SAHTECİLİK

Başer, yaptığı açıklamada, 2006 yılında görevde olan, dönemin KUSTO Başkanı Alaaddin Aytekin'in evrakta sahtecilik suçundan hüküm giydiğini, bu nedenle seçilme yeterliliği bulunmadığı gerekçesiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) başvurduğunu söyledi. TOBB'un, ceza mahkemece ertelendiği için 'seçilme yeterliliği bulunduğu' yönünde karar verdiğini belirten Başer, bunun üzerine Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurduğunu, mahkemenin de seçilme yeterliliğinin bulunmadığına hükmettiğini bildirdi. Kararın, Aytekin tarafından temyize götürüldüğünü anlatan Başer, temyizin reddedilmesi üzerine Aytekin tarafından karar düzeltme başvurusunda bulunulduğunu kaydetti. Başer, Danıştay 8. Dairesi'nin de karar düzeltme başvurusundaki istemin reddine karar verdiğini açıkladı.

BAŞKAN DEĞİŞMİŞTİ

Bundan sonra KUTSO'ya dava açarak, Aytekin'in görevi süresince aldığı ücretlerin iadesini isteyeceklerini belirten Başer, "Hukukun bu kadar geç tecelli etmesi maalesef üzüntü verici. Temennim bundan sonraki hukuki sürecin biraz daha hızlı olmasıdır" dedi. KUTSO'nun geçen yıl yapılan genel kurulunda, Alaaddin Aytekin'in yerine Murat Günay yönetim kurulu başkanlığına seçilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yetersizlik kararı 8 yılda verilebildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN