Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son 30 yılın en kurak kışıydı

Türkiye ve Akdeniz son 30 yılın en kurak kışını geçirdi. Yağışlar geçen yıla göre yüzde 60 düştü

Giriş Tarihi: 10.6.2014
Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Akdeniz Bölgesi başta olmak üzere Türkiye son 30 yılın en az yağış alan kışını geçirdi. Kış mevsiminde ortalama 238 mm yağış alan Türkiye ve Akdeniz bölgesinde bu kış sadece 131 mm yağış gerçekleşti. Yağışlar Akdeniz bölgesinde normaline göre yüzde 45, geçtiğimiz yılın kış mevsimine göre yüzde 60 azaldı.

MEVSİMSEL KAYMA

Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer, küresel ısınmaya bağlı olarak kış aylarının daha kurak geçtiğini ve yağışlarda mevsimsel bir kayma olduğunu söyledi. Bu durumun tarımı olumsuz etkilediğini belirten Tuncer şunları söyledi: "Yağışların yer değiştirmesi, düzenli yağış olmayıp sağanak ve dolu şeklinde olması, tarımsal üretimi ciddi anlamda olumsuz etkiledi. Kış mevsiminin ılık geçmesine bağlı olarak meyve ağaçları zamanından önce çiçek açtı ve arkasından gelen soğuk hava nedeniyle meyve ağaçları zarar gördü. Bununla birlikte ilkbahar yağışlarının dolu şeklinde gerçekleşmesi nedeniyle açık tarladaki meyve sebze üretimi ciddi anlamda zarar gördü. Karadeniz bölgesindeki fındık ve Malatya bölgesindeki kayIsı alanları doludan zarar gördüğü için ciddi bir azalma söz konusu oldu. Bu ürünlerin iç piyasadaki fiyatlarının yükselmesi bunun işaretidir."

ÜRETİM DÜŞECEK
Yağışlardaki düşüş nedeniyle tahıl ve hububat üretiminde yüzde 15 oranında bir rekolte kaybı beklendiğini bildiren Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Tuncer, "Geç gelen yağmurla çimlenme gerçekleşse de yeterli yağış olmadığı için sap boyu çok kısa kaldı ve dane oluşumu gerçekleşmedi. Hasat yapılacak yerlerde buğday boyunun bir karış olduğu görülüyor" dedi.

YER ALTI SULARI 1.5 METRE ÇEKİLECEK
Nisan ve Mayıs'taki yağmurların tarımsal anlamda çok fazla katkı sağlamayacağını ifade eden Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Tuncer, "Bu aylardaki yağışlar sevindirici görünmekle birlikte hububat rekoltesinde yaşanan kayıpların giderilmesinde hiçbir katkısı olmayacaktır. Hatta bitkisel üretim alanlarında zarara neden olabileceği söylenebilir. Yer altı sularını ve barajların dolmasını sağlayan, kışın yağan karın erimesidir. Bu aylarda yağan bölgesel ve sağanak yağışlar yüzeysel olarak akar. Bu yıl yer altı sularının 1.5 metre çekileceğini tahmin ediyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son 30 yılın en kurak kışıydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN