En büyük sevinç

Antalya'da 422 bin ilköğretim ve lise öğrencisine karneleri verildi. Öğrenciler yorucu ders yılını bitirip yaz tatiline başladı. Eğitimde gözler bugün yapılacak LYS sınavlarına çevrildi

Giriş Tarihi: 14.6.2014
Tüm yurtta olduğu gibi Antalya'da da dün öğrenciler karne sevinci yaşadı. Bin 548 okulda eğitim gören 422 bin öğrenci karnelerini aldı ve 25 bin 500 öğretmen ile birlikte Eylül ayına kadar sürecek yaz tatillerine başladı. Kepez ilçesindeki Gülgün- Nihat Ömür İlkokulu'nda Vali Sebahattin Öztürk'ün de katıldığı karne dağıtım töreninde, çocuklara karneleri ile birlikte kitap hediye edildi. Okulun yapımını üstlenen hayırsever çift protokol ile birlikte karne vererek sevince ortak oldu. Karne töreninde karnesi iyi olanlar sevinirken, kırık not olanlar ise gözyaşlarını tutamadı.

20 BİN ÖĞRENCİ DAHA

Bugün Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) son sınıftaki 30 bin öğrenci ile yaklaşık 15 bin tekrar eden öğrencinin teste tabi tutulacağını hatırlatan Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, akademik anlamda Antalya'nın karnesinin iyi olduğunu söyledi. Kendisinin ve ekibinin yaz tatiline çıkmayacağını belirten Gülay, "Bu yıl nüfus artışıyla 20 bin öğrenci daha eğitim hayatına girecek. Şu anda devam eden 2 bin 150 civarındaki derslikli okullar, 4 öğrenci pansiyonu ile spor salonlarının inşaatlarının sezona yetişmesi ve 200 okulun onarımı için görev başındayız" dedi.

VELİLER ROL MODEL OLSUN

Eğitimin bütün halinde gittiği zaman karnelerdeki notların yükseleceğini vurgulayan Gülay, karnelerden velilerin de kendi paylarını çıkarmaları gerektiğini söyledi. Velilerin mutlaka kitap okuyarak çocuklarına rol model olmalarını isteyen Gülay, "Çocuklarımızı Eylül ayına kadar velilerine emanet ettik. Sağ salim geri almak istiyoruz. Çocuklarını mutlaka Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün yaz okullarına götürsünler. Kitap okumalarını teşvik etsinler" dedi.

LİSELERDE DEĞİŞİM VAR
Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü, kentteki bazı Anadolu Öğretmen liselerinin kapatılarak Fen, Sosyal Bilimler ve Anadolu Lisesi'ne çevrildiğini açıkladı. Buna göre, Aksu Anadolu Öğretmen Lisesi Fen Lisesi'ne, Alanya Türkler İMBK Anadolu Öğretmen Lisesi ile Kumluca Anadolu Öğretmen Lisesi Sosyal Bilimler Lisesi'ne, Kemer Ünal Aysal, Korkuteli Fatma-Mehmet Cadıl ve Manavgat Hatice Sezer Anadolu Öğretmen Lisesi Anadolu Lisesi'ne dönüştürüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En büyük sevinç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN