Türel'den belediyecilik dersi

Giriş Tarihi: 26.6.2014
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Avrupa Birliği'ne yerel yönetim dersi verdi. Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Türkiye ile İlişkiler Çalışma Grubu'nun 15'inci toplantısında konuşan Türel, Türkiye'nin demokratikleşme ve şeffaflık alanında gösterdiği ilerlemeyi anlattı. Başkan Türel, AK Parti'nin muhalefet partilerinin sert karşı çıkışlarına rağmen; demokratikleşme ve yerel yönetimlerin güçlenmesi yönünde büyük reformlar gerçekleştirdiğini kaydetti.

AB'YE YÜKLENDİ

Türel, Avrupa Birliği'nin son dönemde AK Parti iktidarına karşı gösterdiği tutumunu da eleştirdi. Türel, AK Parti'nin yaptığı tüm demokratik hamlelere rağmen, hala AB üyesi bazı ülkeler tarafından eleştirilmesine ve buna karşın demokrasi derdi olmayan muhalefet partilerine AB'den daha önce yapılan tavsiyelerin kesilmiş olmasına tepki gösterdi. Seçimler hakkında da bilgi veren Türel, "2004- 2009 arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığım dönemimde beni bile şaşırtacak kadar çok ve büyük hızla yatırımlar yaptık. Antalya için yeni ve görülmemiş düzeyde yatırımlardı bunlar. Ancak seçimi kaybettim" diye konuştu.

HALK YATIRIMDAN YORULDU
Seçimi kaybetmesinin bir nedeninin, halkın yatırımlardan yorulması olduğunu kaydeden Türel "Yatırım kadar halka sormanın da önemini yaşayarak öğrendim ve bu deneyim benim bu yıl seçimi yeniden kazanmamda da rol oynadı. Çünkü artık büyük yatırımlarda, örneğin kentsel renovasyon projelerinde halka soracağımı ilan ettim. Ayrıca, seçimden hemen sonra, STK'larla toplantı yaparak güçlü bir işbirliği yönünde adımlar attım. Kısacası iyi bir yönetişim modelinin, zaten seçimleri yeniden kazanmak için gerekli olduğunu artık bütün belediyeler yeterince kavramıştır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türel'den belediyecilik dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN