Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Akaydın Alevileri sevmezdi'

Giriş Tarihi: 4.7.2014
Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Abdal Musa Anma Törenleri'nde yaşanan son derece çirkin olaylardan sonra Abdal Musa Derneği Başkanı Ali Eriş'in Gün Haber İnternet Sitesi'ne yaptığı açıklamalar tüm gerçeği bir kez daha gözler önüne serdi. Siyaset yaptığını zanneden bir avuç kifayetsiz muhterisin sözde protesto adına gerçekleştirdiği ve Alevi inancına tamamen ters olaylara büyük tepki gösteren Eriş'in açıklamalarına katılmamak da mümkün değil.
Özellikle Konyaaltı Alevi Derneği Başkanı Tahsin Akpınar'ın Aleviler adına açıklama yapamayacağını vurgulayan Eriş, "Tahsin Akpınar, kim oluyor da Aleviler adına açıklama yapıyor. Bu tip insanlar 3-5 kişiyi toplayıp hemen Alevi derneği kuruyor. Ondan sonra da kendini Alevilerin sözcüsü ilan ediyorlar.
Alevilerin sözcülüğü kim, sen kim? Hiç kimse Alevilerin sözcülüğüne soyunamaz. Menderes Türel'i protesto etmekle elinize ne geçti? İnsanların huzurunu ve güvenini bozmakla elinize ne geçti? Bu kişi Konyaaltı'nda bar işletiyormuş. Barcıdan Alevi derneğinin başkanı ve temsilcisi mi olur? En kutsal ayımız olan Muharrem ayında herkes oruç ve yas tutarken, kendisi barında içki satıp milleti eğlendiriyor.
Bu mu Alevilik?.. Bu mu Alevi inancına saygı ve sevgi. Hayatında bir defa Cem'e girmemiş, ikrar almamış, müsaip olmamış birileri kalkıyor, bize Alevilik dersi veriyor. Sen kimsin de bize Alevilik dersi vermeye kalkıyorsun.
Törenleri protesto ediyorsun.
İnsanları kışkırtıyorsun. Basına demeç veriyorsun. Herkes haddini bilsin" diyor.
Bu tür olaylara bundan böyle asla izin vermeyeceklerini belirten Eriş'in Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın hakkında söyledikleri de çok önemli ve bir gerçeği de gözler önüne seriyor.
Eriş o dönemi şöyle tanımlıyor; "Ben geçen sene Abdal Musa Anma Törenleri'nden önce Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın yanına gittim. Törenlere yardımcı olmasını söyledim. Kendisi tamam yaparız diyerek beni gönderdi.
Anma törenlerine geldi, konuşmasını yaptı. Ben daha sonra yanına gittim.
Bana size yardımcı olması için benim yetkilim kültürden sorumlu Adem Akyürek'tir dedi. Ben de daha sonra Adem Akyürek'in yanına gittim. Beni çok soğuk karşıladı. Sekreterimden randevu al öyle gel dedi. 5 gün sonra randevu verdiler yanına gittim. Beni yine soğuk bir şekilde karşıladı. Sana biz yardım edemeyeceğiz dedi. Ben de sebebini sorduğumda, o da bana,
'Biliyor musun Ali Eriş, sana bir şey söyleyeceğim, Akaydın hoca sizleri hiç sevmiyor'
dedi. Ben bu söz üzerine şok oldum ve oradan ayrıldım.
Bir daha da gitmedim ve görüşmedim de. Şimdi bu provokatörlere soruyorum 5 yıl boyunca hiçbir hizmet görmediğimiz ve Alevileri sevmeyen Akaydın mı bizim dostumuz, yoksa köyümüze hiçbir karşılık beklemeden hizmet götüren, bize destek veren, bize kucak açan, derdimize ortak olan, bizi insan yerine koyan sayın Menderes Türel mi? Konuşmaya gelince Alevileri seviyoruz diyerek bizi kandıranlar.
Törenlerde bizlere kalkmışlar insanlık dersi vermeye kalkıyorlar. Siz kim insanlık kim? Tekrar ediyorum, Sayın Menderes Türel bizim her zaman başımızın tacıdır. 3-5 tane kendini bilmezin çıkıp protesto gösterisi yapmasını şiddetle kınıyoruz. Bu tip olaylara asla bir daha izin vermeyeceğiz. Herkesin bunu bilmesini istiyoruz. " Eriş'in açıklamaları böyle… Hoşgörü, sevgi ve saygı doğrultusunda sarf edilen sözler… Sayın Eriş bu tür olaylarda nasıl bir tepki verilmesini açık açık ifade etmiştir.
Gerçek bir Alevi'nin yapması gerekenleri yapmıştır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Akaydın Alevileri sevmezdi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN