Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzeyi zam kurtardı

Turist sayısındaki artışa rağmen, müze ve ören yeri ziyaretçi sayısı düştü. Buna rağmen gelirlerde artış yaşandı. Artıştaki sebep ücretlere yapılan zamlar oldu

Giriş Tarihi: 29.7.2014
Yılın ilk yarısında Antalya'da turist sayısında yüzde 6 oranında artış yaşanırken, müze ve ören yeri ziyaretçi sayısında ise yaklaşık 82 bin kişilik bir düşüş yaşandı. Geçen yılın ilk 6 aylık döneminde 1 milyon 254 bin 678 kişinin ziyaret ettiği müze ve ören yerlerini, bu yılın aynı döneminde 1 milyon 172 bin 993 kişi ziyaret etti. Kaybın 53 binlik bölümü ise Mayıs ayında gerçekleşti.

NOEL BABA ZİRVEDE

Bu yıl en çok ziyaretçi çeken ören yeri, 218 bin ziyaretçi ile Noel Baba Müzesi oldu. Geçen yıl aynı dönemde en çok ziyaretçi çeken ören yeri Aspendos olmuştu. 2013 Ocak-Haziran döneminde 197 bin ziyaretçi çeken Aspendos, bu yıl büyük bir düşüş yaşadı ve ilk 6 ayı 81 bin ziyaretçi ile kapattı. Noel Baba ise ziyaretçi sayısını 22 bin arttırarak zirveye yerleşti. Bu artış Demre ilçesinde de önemli bir hareketliliğe neden oldu.

ZAM ETKİLİ OLDU

Müze ve ören yerlerinin gişe gelirlerinde ise ziyaretçi sayısındaki düşüşe karşın, 6 aylık dönemde 518 binlik artış yaşandı. Gişede satılan bilet ve Müzekart satışlarıyla, yılın ilk yarısında 4 milyon 608 bin liralık gelir elde edildi. Gelirdeki artışta giriş ücretlerine yapılan zamların büyük etkisi oldu.
ÜCRETSİZ ZİYARETÇİ DÜŞTÜ

Geçen yıl 895 bin ücretsiz ziyaretçi ve indirimli grup üyesi müze ve ören yerlerini ziyaret etmişti. Bu yıl bu sayı yaklaşık 75 bin düşerek, 821 bin seviyesine geriledi. Ücretli ziyaretçi sayısı da 359 binden 351 bine, satılan Müzekart sayısı da 27 binden, 25 bine geriledi. Yaşanan düşüşe rağmen müze ve ören yerlerinin giriş ücretlerine yapılan zamlar elde edilen gelirin geçen yılın aynı dönemine göre 518 bin lira artmasına neden oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzeyi zam kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN