Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversite Hastanesi ilaç-malzeme alamıyor

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde ilaç ve medikal malzeme sorunu hortladı. Parasını alamayan ve hastaneye malzeme vermeyen medikalcilerin alacağı 40 milyon TL'yi buldu

Giriş Tarihi: 8.8.2014
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde ilaç ve medikal malzeme krizi yaşanıyor. Hastanede doktorlar ilaç ve medikal malzeme eksikliği nedeniyle operasyonlarını iptal etmek durumunda kalıyor. Hastanede daha önceki yıllarda da yaşanan bu sorunun tekrar hortladığı Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Demir'in Twitter'dan yayınladığı sitem dolu mesajlarla ortaya çıktı.

EL İNSAF, VİCDAN?

Prof. Dr. Demir hastane yöneticilerine hitaben yazdığı ilk mesajında, "Sayın yöneticiler el insaf diyorum. Tarihinde ilk kez anjio laboratuvarında malzeme yokluğu nedeni ile hastanın planlı işlemi iptal edildi" dedi. Prof. Demir'in yayınladığı daha sitemkar ikinci mesajda ise şu cümlelere yer verdiği görüldü: "Sayın yöneticiler bu hastalar sizin yakınlarınız da olabilir. 2-3 haftadır kalp pili ve karotis stenti bekleyen yatan hastalarımız var. VİCDAN?"

MEDİKALCİLER DERTLİ

Twitter'da yazdıklarının dışında yorum yapmak istemeyen Prof. Dr. Demir'in, söylediklerini, Akdeniz Medikalciler Derneği Genel Başkanı Erman Emiroğlu da doğruladı. Emiroğlu, medikal firmaları olarak Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nden alacaklarının 40 milyon lirayı bulduğunu açıkladı. İsminin verilmesini istemeyen bir ecza deposu yetkilisi de pek çok deponun artık hastaneye ilaç vermediğini, çünkü verdikleri ilaçlar için 550 gün sonraya ödeme günü verildiğini ve firmaların bu kadar uzun vadeli ödemelere dayanamadıklarını söyledi.

MUHATABIMIZ YOK

Alacaklarını tahsil etmek için karşılarında muhatap bulamadıklarını belirten Emiroğlu, defalarca Üniversite Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ile görüşmek istediklerini ancak görüşme olanağı bulamadıklarını bildirdi. Emiroğlu, "Derdimizi anlatacağımız bir muhatap bulamıyoruz. Üniversite yönetimi bizi dikkate almıyor" dedi.

18 AY SONRAYA

Hastane idaresinin medikalcilere olan borcun ödenmesi için 18 ay sonraya gün verdiğini belirten Emiroğlu, "Bu kabul edilemez. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Üniversite'ye gününde ödenen para yaklaşık 18 aydır bize ödenmiyor. Üniversite'nin var olan idaresinde bir sorun olduğunu düşünüyoruz. Aylık malzeme alımı devam ediyor. Fakat bize olan borçlarını çok küçük miktarlarda gecikmeli olarak ödüyorlar" dedi.

BÖYLE BİR YAPI YOK

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi bünyesinde hastane işletme uzmanı bu işin doktorasını yapmış insanlar varken işin uzmanına verilmediğini de belirten Emiroğlu, İşletme Müdürü ve Hastane Başmüdürü'nün asıl mesleklerinin beden eğitimi öğretmenliği olduğunu, işin ehline verilmediğini söyledi.

İCRA TAKİBİ BAŞLATTIK
Alacakları için icra takibi başlattıklarını açıklayan Emiroğlu, "Üniversite'nin itiraz etmesi sonucu mahkeme 'devlet malıdır' diyerek icrayı durdurdu. Bu işin baş sorumlusu olarak Rektör'ü görüyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite Hastanesi ilaç-malzeme alamıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN