Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüreğim yandı

Giriş Tarihi: 15.8.2014

SABAH Akdeniz'in 'Kırkgöz çöplük oldu' haberinin ardından açıklama yapan ATSO Başkanı Budak, tüm imkanların seferber edilmesi gerektiğini söyledi

SABAH Akdeniz'in 'Kırkgöz çöplük oldu' haberinin ardından belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar olaya tepki göstererek Antalya'nın en önemli su kaynak alanının korunmasını istedi. İlk tepkiyi veren Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, Kırkgöz'ün kirliliğini gösteren fotoğraflara bakınca yüreğinin yandığını ifade ederek, Kırkgöz'e makro ölçekli bir proje yapılarak Antalyalılara ve turizme kazandırılmasını önerdi.

İMKANLAR SEFERBER EDİLSİN
Kırkgöz su kaynağının ve çevresinin kirletilmesinin önüne geçilmesini isteyen Başkan Budak, "Kırkgöz alanı düzenlemeyle Antalya'nın yeni bir cazibe merkezi olabilir. Antalya'nın en önemli su kaynağı olan Kırkgöz, Organize Sanayi Bölgesi'nin su gereksinimini karşılamaktadır. Kaynağın korunması için tüm imkanlar seferber edilmelidir. Yerel yönetimlerin acilen burada önemli bir güvenlik ve temizlik hizmeti vermesi gerekiyor" dedi.

TURİZME KAZANDIRILMALI

ATSO ve OSB Yönetimi olarak Kırkgöz'e özel bir önem verdiklerini ifade eden Budak "Kırkgöz su kaynağı için makro ölçekli bir proje yapılarak Antalyalılara ve turizme kazandırılmalı. Kırkgöz, doğa hazinesi bir bölge. OSB yönetimi olarak buraya özel bir önem veriyoruz. Yerel yönetimler güzel bir proje yaptıkları takdirde biz de gerekli desteği vermekten kaçınmayız. Bütün Antalya kurumları el birliğiyle burayı korumak için çaba göstermeliyiz. Hazırlanacak makro ölçekli bir proje ile Kırkgöz, sadece su kaynağı olmasının ötesinde, Antalya halkının da yararlandığı, turizm için cazibe merkezi haline getirilebilir" dedi.

ÖZEL MÜLK ALANI SAVUNMASI
Öte yandan Döşemealtı Belediyesi ise Kırkgöz'deki kirliliğin ana sebeplerinin başında kaynak çevresindeki özel mülk ve piknik alanları olduğunu bildirdi. İşletmelerin çöp konteyneri istemediğini de belirten yetkililer, "Biz gereken özeni gösteriyoruz, ancak buraya gelen müşteriler çevreyi kirletiyor" diyerek kendilerini savundu.

KIRKGÖZ KORUMA ALTINDA
Döşemealtı Belediyesi yetkilileri Kırkgöz su kaynaklarının korunacağını bildirdi. Bu bölge için proje hazırlığında olduklarını da belirten yetkililer, "İlk olarak kaynak çevresindeki özel mülkleri ve işletmeleri kamulaştıracağız. Bu alan için 5 yıldızlı, Antalya'ya yakışan bir proje hazırlıyoruz. Bu alan korunacak, ve kesinlikle turizme kazandırılacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüreğim yandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN