Karanfiller Isparta'dan

Giriş Tarihi: 29.8.2014

Isparta'daki köyünde 12 yıl önce başladığı karanfil üretimini geliştiren Mehmet Erdoğan, bugün yılda 8 milyon dal karanfil üretiyor ve başta İngiltere ile Hollanda olmak üzere pek çok Avrupa ülkesi ve Rusya'ya ihraç ediyor

Isparta'da karanfil üreticisi Mehmet Erdoğan, 60 dekarlık alanda ürettiği yaklaşık 8 milyon karanfili, Rusya ve Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. Erdoğan, seracılık ve kesme çiçek işine 2002 yılında 2 bin 700 metrekare alanda başladığını söyledi. Her yıl üretim yaptıkları alanı büyüttüklerini ve bugün alanı 60 dekara çıkardıklarını ifade eden Erdoğan, "Yılda yaklaşık 7,5-8 milyon dal kesme çiçek üretiyoruz. Bunların yüzde 95'ini Avrupa ülkelerine ihraç ediyoruz. Başta İngiltere, Hollanda, Almanya ve Balkan ülkelerine, eylül ayından sonra da Ukrayna ve Rusya'ya çiçek gönderiyoruz" dedi.

Antalya'NIN TAMAMLAYICISI

Isparta'da yetişen çiçeğin kalitesi ve verimi açısından rağbet gördüğünü anlatan Erdoğan, buradaki ürünün vazo ömrünün daha fazla olduğunu kaydetti. Yaz döneminde karanfilin sadece Isparta'da, dünyada ise Kolombiya'da yetiştirildiğine değinen Erdoğan, Kolombiya'nın Avrupa'ya uzaklığı ve kalitesi nedeniyle Isparta'dan giden çiçeğin tercih edildiğini vurguladı. Erdoğan, Isparta'nın kış dönemlerinde karanfil üretimi yapan Antalya'yı, yaz aylarında tamamladığını belirtti. Kesme çiçek işini profesyonel olmayan kişilerce yürütmek zorunda kaldıklarını dile getiren Erdoğan, en büyük sorunlarının kalifiye eleman olduğunu aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karanfiller Isparta'dan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN