Bir mahallenin alabileceği kadar dükkan

Giriş Tarihi: 12.1.2013

Alışveriş merkezleri artık yeme içme mekanlarını bir konsept dahilinde bir araya topluyor. İstinye Park'ın Pazar Yeri bu tarzın İstanbul'daki ilk örneğiydi. Yakın zamanda açılan Nişantaşı City's'in Mahalle'si de iyi planlanmış ve içindeki markalar başarıyla seçilmiş

AVM'lerdeki fast food reyonlarını sevmiyorum. Ancak alışveriş merkezlerinde dolaşırken bir şeyler yemek istediğinizde ister istemez yolunuz buralara düşüyor. İlk önemli değişikliği İstinye Park yaptı. Buradaki Pazar Yeri'nde çeşitli restoran ve dükkanları üstü kapalı bir pazar meydanda bir araya getirdi. Yeme içme katlarından hoşlanmadığım halde, Pazar Yeri'ne ısındım. Şimdi Nişantaşı'ndaki City's AVM'nin üst katı da İzzet Çapa'nın Mahalle adını verdiği bir yeme içme mahallesine dönüştürülmüş. City's ilk yapıldığında Nişantaşı sakinleri burayı tutmamış, dükkanlar hızla el değiştirmiş, bazıları uzunca süre boş kalmıştı. Yatırımın boşa gittiğini düşünürken, geçen cumartesi akşamı yeğenimle birlikte Mahalle'yi görmeye gittim.. Nişantaşı her zamanki cumartesi yoğunluğunu yaşıyordu. City's'e ise adeta nur yağmıştı. Yürüyen merdivenler, asansörler insan almıyordu. Önce bu insanların tümünün Mahalle'ye gittiklerini sandım ama yanılmışım. City's'i Nişantaşılılar artık benimsemişler. Yine de, yaşanan mucizede en büyük pay sahibinin Mahalle olduğu fark ediliyordu. Mahalle, İstinye Park Pazar Yeri'nin daha dar alana sığdırılmışı ve Nişantaşı'na uygun rötuşlardan geçirilmişi. İçersi labirent gibi; arada nispeten ferah meydancıklar bırakılmış. Buralar restoranların masalarına ayrılmış. Mahalle'de yok yok. Aklımda kaldığı kadarıyla mahallenin balıkçısı, manavı, çiçekçisi, dondurmacısı, Komşufırın, Namlı Şarküteri, Malatya Pazarı, Godiva çikolataları, sosisli sandviççi Nathan's, kahveci Selamlique, Hoca'nın Yeri mantı ve çibörekçisi, Tuborg ve onun ithal ettiği fıçı biraları sunan Vida, İtalyan lokantası Rigatoni, Doluca ve ithal şaraplarıyla Tirebouchon şarap evi, organik yemekleriyle Green Spot, adı üstünde Yanar Döner, Mano Burger, Günaydın Et Lokantası, Kaşıbeyaz Baklavacı ve gözümden kaçan başka dükkan ve lokantalar..

NİŞANTAŞI İÇİN ZENGİNLİK
Kalabalık elverdiği ölçüde menülere göz attım. Gerek yemek, gerekse içki fiyatları bu kalitede restoranlara göre çok makuldü. Mano Burger'in hamburgerleri gözümüze hoş göründü. Buradan parasını ödeyip hamburgerlerimizi aldık, biracı Vida'nın masalarından birine oturduk. Burada da fıçıdan çekilmiş Guiness biralarımızı yudumladık ve içtiklerimizin parasını ödedik. Üstelik hamburgerlerin boşalan tepsisini de Vida'nın garsonları geri götürdü. Mahalle çok iyi planlanmış, içindeki markalar başarıyla seçilmiş, fiyat politikası doğru oluşturulmuş, kalabalığa rağmen hızlı ve güler yüzlü servis veren kolektif bir sistem. Mahalle, Nişantaşı'na daha da zenginlik katmış.

Beğendiklerim
City's oldukça küçük bir AVM ama üst kata kocaman bir mahallenin alabileceği sayıda mekan başarıyla yerleştirilmiş. Yer bulursanız, aşırı kalabalıkta bile huzur içinde yemeğinizi yiyebiliyorsunuz.

Beğenmediklerim
Biz gittiğimizde içerisi çok kalabalıktı ve o kadar kişinin uğultusu insanı rahatsız ediyordu. Ayrıca havalandırma gözden geçirilmeli. Uzunca süre kaldığınızda üzerinize yemek kokuları siniyor.

Mutfak
****
Servis ****
Ambians ****
City's Mahalle Teşvikiye Caddesi City's AVM No:162 Tel: (212) 219 65 30
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir mahallenin alabileceği kadar dükkan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN