Bu modeller farklılığı temsil ediyor

Yıllardır aykırı reklam kampanlarıyla gündeme gelen Benetton yine şaşırttı. Marka, 50 yıllık tarihinde ilk kez 'ünlü' modellerle çalıştı. 2013 ilkbahar-yaz kampanyası için kamera karşına geçen dokuz model de hayat hikayeleriyle dikkat çekiyor

Giriş Tarihi: 26.1.2013
Geçtiğimiz hafta, Paris'in ünlü Haussmann Bulvarı'nda, dünyanın 25 ülkesinden gelen basın mensuplarıyla birlikte yine detayları sır gibi gizlenen bir Benetton toplantısındaydık. Deneyimlerimiz, Benetton'un her yıl yaptığı gibi yine politik, sosyal, hatta dini tartışmalara yol açacak, bir reklam kampanyası ile dünyanın karşısına çıkacağı söylüyordu. Benetton 2013 ilkbahar-yaz reklam kampanyası için ilk kez dokuz ünlü modelle çalışmış. Markanın yeni hedeflerini Alessandro Benetton anlattı:
- Bu yıl reklam kampayanızda tarzınızı değiştirmişsiniz.
- Bugüne kadar Benetton'un sosyal sorumluluk projelerine parmak basan tarafını öne çıkardık. 'Unhate' (Nefretsiz) ve Unemployed of the Year (Yılın İşsizi) kampanyaları ile son yıllarda, hep Benetton'un tek bir yönüne dikkat çektik. Benetton'un bir yüzü daha var, biz bir moda markasıyız. Artık bunu hatırlatmak istiyoruz.
- Kampanyanızda kullandığınız isimlerin bir özelliği var mı?
- Modellerin en büyük özelliği, şimdiye kadar Benetton reklamında kullanılan ilk 'ünlü' insanlar olmaları. Benetton tarihi boyunca reklam kampanyalarında hep sıradan, gündelik hayattan insanlarla moda çekimleri yapmıştı. Çalıştığımız modeller hayat öyküleriyle, yaptıklarıyla sosyal sorumluluk projeleriyle özdeşleşmiş isimler. Yani bize çok uygunlar.
- Yani hem ünlü hem de alternatif isimler aradınız.
- Önceliğimiz, 'ünlü' ve gerçek modellerle çalışmaktı. Ama bizim ünlülerimiz, bugün geldikleri noktaya alternatif hatta beklenmedik yollardan ulaştı. Seçtiğimiz isimlerin hikayelerinin, herkes için bir ilham kaynağı olacağını düşünüyoruz.

İşteBenetton'un farklılıktan beslenen dokuz modeli

Lea T
AMELİYATLA KADIN OLDU
Dünyanın ünlü futbulcularından Toninha Cerezo'nun oğlu olarak 1981 yılında Leandro adıyla dünyaya gelen, moda dünyasının yeni ikonu Lea T, 2011 yılında geçirdiği ameliyat ile kadın vücuduna kavuştu. Givenchy'nin reklam kampanyalarında yer alan modelin, Love gibi saygın bir moda dergisinin kapağında Kate Moss ile öpüşürken çekilen fotoğrafı çok konuşuldu. Lea T, dünyadaki transeksüelleri temsil ettiğini düşünüyor.

Matias Perdomo

MICHELIN YILDIZLI ŞEF
Şefler için dünyanın en saygın nişanlarından olan Michelin yıldızı sahibi Uruguaylı şef Matias Perdomo, Arjantin'de doğup büyüdü. Arjantin'deki iç savaşlar nedeniyle taşındığı Danimarka'da dokuz yaşında çalışmaya başlayan ve sıfırdan yükselen Perdomo'yu, Benetton markasının diğer profesyonellerin yanında model olarak kullanmasının ana nedeni bu.

Kiera Chaplin

ŞARLO'NUN TORUNU
Dünyanın en önemli komedyeni kabul edilen Charlie Chaplin'in torunu, Pulitzer ve Nobel ödülü sahibi senarist Eugene O'Neill'in torununun torunu Kiera Chaplin, pek çok markanın reklam yüzü olmasının yanı sıra 2013 Pirelli Takvimi'nde de yer aldı. Oyunculuk ve prodüktörlük de yapan Chaplin, UNESCO ile çalışıyor, ayrıca geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden İngiliz şarkıcı Amy Winehouse'un yardım derneğinin elçiliğini yaparak, sorunlu gençlere yardım eli uzatıyor.

Elettra Wiedemann

DOĞAL KAYNAKLARI KORUYOR
Dünyanın en seksi kadınları arasında gösterilen oyuncu Isabella Rossellini ile eski model, bugünün Microsoft yöneticisi Jon Wiedemann'ın kızı, tarihin en önemli ikonlarından, oyuncu Ingrid Bergman ile yönetmen Roberto Rossellini'nin torunu Elettra, pek çok ünlü uluslararası markanın yüzü. Wiedemann ayrıca doğal kaynakları korumaya yönelik One Frickin Day adlı hayır kuruluşunun kurucusu.

Dudley O'Shaughnessy

BAŞARILI BİR BOKSÖR
Rihanna'nın We Found Love şarkısının klibinden hatırlayacağımız, İngiliz model Dudley O'Shaughnessy, aynı zamanda dokuz yaşından beri aktif boks kariyeri olan bir profesyonel. 11 yaşından itibaren, bu alanda ödüller kazanan sporcu, 2011 yılında kendi sikletinin en başarılı boksörü olmuş. İngiltere'nin suç oranı yüksek bir mahallesinden, spor ve modellikle çıkan O'Shaughnessy, dünyanın en çok aranan erkek modellerinin başında geliyor.

Charlotte Free

SORUNLU GENÇLERİ TEMSİL EDİYOR
Dünyanın sorunlu gençlerini temsil ettiği için seçilen Los Angeleslı, pembe saçlı model Charlotte Free, moda dünyasının alternatif dergileri ile sektörün devlerini peşinden koşturuyor. Kariyerine başlayalı çok kısa bir süre olmasına rağmen, Free'nin önümüzdeki yıllar boyunca tercih edileceği konuşuluyor.

Alek Wek

ZİRVEDEKİ SUDANLI
Uzun yıllardır moda dünyasının zirvesinde oturan Sudanlı zenci model Alek Wek, People dergisinin 'Yaşayan en güzel 50 kadın' ve New York dergisinin 'Moda dünyasının en güçlü yüzleri' listelerinde yer aldı, i-D dergisi, onu 'On yılın en iyi modeli' seçti. Alek Wek ayrıca, Amerika'nın Mülteci Komitesi'ne danışmanlık veriyor, modelin kendi yarattığı hayır kampanyaları bulunuyor, AIDS, çocuk hakları, göğüs kanseri gibi konulara dikkat çekmek için pek çok çalışmada bulunuyor.

Hanaa Ben Abdesslem

TUNUSLU BİR AİLENİN KIZI
Dünyanın tanınmış top modellerinden biri olan Abdesslem, moda sektöründe yükselen çok az sayıda Müslüman modelden biri.1988 doğumlu Abdesslem, geleneksel Tunuslu bir aileden geliyor. Arap kadınını, dünya moda arenasında layıkıyla temsil etmenin, en önemli görevi olduğunu söyleyen Abdesslem, geçen sezon Chanel, Hermes, Jean Paul Gaultier, Tom Ford için podyuma çıktı, aynı zamanda Givenchy markasının yüzü oldu.

Mario Galla

PROTEZ BACAKLI MODEL
Hugo Boss'un da yüzü olan 27 yaşındaki Alman model Galla, dünyanın en önemli moda haftalarında yüzünü görmeye alıştığımız isimlerden biri. Galla'nın, Berlin Moda Haftası'nda giydiği şortla ortaya çıkınca tüm dünyanın dikkatini çekti. Hayvan hakları derneği PETA için çalışıyor, çocuklara yardım sağlayan kuruluşlara danışmanlık veriyor, fon buluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu modeller farklılığı temsil ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN