Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Klişe düğün fotoğrafları tarih oldu

Düğünlerini fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirmek isteyen çiftler, sınırları zorluyor. Tarlada da çekim yapan var, tarihi mekanlarda da...

Giriş Tarihi: 21.9.2013
Düğüne dair anıların yer aldığı fotoğraf çekimine her zaman özenilir. Ama aşağıda hikayesini yazdığımız altı çift, düğün fotoğrafı konusundan sınır tanımayanlar kategorisinde. Fotoğraflardan dördü Türkiye Düğün Fotoğrafçıları Derneği Başkanı Serhan Sertel'in objektifinden... Sertel düğün günü değil, düğünün sonrasında yaptığı fotoğraf çekimleriyle tanınıyor. Evet, yanlış okumadınız, gelinle damat düğün bitip balayını tamamladıktan sonra, gelinlik ve damatlıklarını tekrar giyerek objektifin karşısına geçiyor. Arkeoloji Müzesi de düğün fotoğrafı için son dönemin gözde mekanlarından. Fotoğraf sanatçısı Sema Korkmaz, gelin ve damatları orada fotoğraflamayı seviyor. Nurdan Usta ise İstanbul'un bilinmeyen yerlerini tercih eden fotoğraf sanatçılarından....

LATİFE-ERDEM AKTÜRK


Evlenme teklifi aldığım mekan
"Düğün fotoğraflarımızın çekildiği mekan esim Erdem'in bana evlenme teklif ettiği yer. Biz çok uzun yıllardır birlikteyiz. Çekim mekanı olan Rumeli Feneri'nin orada bulunan Ceneviz Kalesi; Karadeniz'le Marmara Denizi'nin birbirine kavuştuğu yermiş. 10 yıldır bekleyen bir cifti de burası birbirine kavuşturabilir diye düşünmüş Erdem."

ÖZGE-VOLKAN PERİHAN


İshak Paşa Sarayı'nda masal gibi çekim
"Van'da yaşayacağımız için çekimlerin orada olmasını istedik. Belki de bu yüzden başından beri aklımdan İshak Paşa Saray'ı geçiyordu. Daha önce ziyaret etmiş ve içimden bir gün evlenirsem burada fotoğraf çektirmeliyim demiştim. Ondan sonra izin süreci başladı bunun için birkaç kez Doğu Beyazıt kaymakamlığı ile görüşüldü ve saray tadilatta olmasına rağmen bize sarayı açmayı kabul ettiler. Kaymakamlıktaki insanları bunun katalog çekimi olmadığına, bizim gerçek birer gelinle damat olduğumuza inandırmamız da epey zaman aldı."

ZEYNEP-HİKMET CENGİZ


Tarlanın ortasında
"Fotoğraflarımızı, düğünümüzden bir hafta sonra, Nisan yağmurlarının Çukurova'nın bereketli topraklarını ıslattığı bir günün hemen ertesi Ceyhan Ayaş'ta çektirmeye karar verdik. Ama fotoğrafçımız yolda tarlaları görünce çekim yapmaya karar verdi. Çamura aldırmadan tarlanın içine girdik. Adanalı bir çiftçi kızı olarak hep içinde olduğum tarlalara gelinlikle girmek, o şahane doğaya, yakışmış olmak ayrı bir gurur oldu."

TÜLİN-GÜVEN SAĞIR


Müzede aşk
"Düğün fotoğraflarımızın, tarih dolu olmasını tercih ettik. Böylece eşim Güven'le sıklıkla gittiğimiz, her gittiğimizde yeni bir şeyler keşfettiğimiz, bahçesinde çayımızı içip okumalar yaptığımız Arkeoloji Müzesi olsun çok istedik zira ben sanat tarihçisiyim. Müze yetkilisine sanat tarihçisi olduğumu ve düğün fotoğraflarımızın çekimini müzelerinde yapabilmeyi çok istediğimizi anlattığım bir izin dilekçesi gönderdim ve onlar da hemen olumlu yanıt verdiler. Böylece fotoğraflarımızı orada çekildi."

DELAL-YOLDAŞ ALICI


Şaşkın bakışlar arasında
"Düğün fotoğraflarımız için aklımızdan Diyarbakır'ın tarihi mekanlarından birini kullanmak geçti. Bizi en çok heyecanlandıran Hasan Paşa Han oldu. Çekim günü Hasan Paşa Han'ına girdiğimizde herkes büyük bir şaşkınlıkla bizi izliyordu. Çünkü orada ilk defa böyle bir çekim yapılacaktı. Çekimler çok eğlenceli geçti. Ve sonuç olarak ömür boyu unutmayacağımız bir fotoğrafımız oldu. Fotoğrafımızın Avrupa düğün fotoğrafçılığı yarışmasında ödül aldığını duyunca da mutluluğumuz daha da arttı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Klişe düğün fotoğrafları tarih oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN