Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savunmasız çocuklar!

Giriş Tarihi: 21.9.2013

Karşısında yalnız bırakıldıkları takdirde, bilgisayar ekranı çocuklar için sokaklardan daha tehlikeli olabiliyor. Yasaklarla değil, doğru rehberlik yaparak çocukları korumak mümkün

İnternet sitelerinde ve sosyal ağlarda, çocuklara yönelik tehdit olduğu kadar değerli içerik de var. Çocuklara yönelik eğitim içeriğinin geliştirilmesi konusunda çalışmalar oldukça yetersiz. Sadece yasaklamaya yönelik tedbirler çözüm olmuyor. Bu alandaki eğitim yatırımlarının gecikmesi, sokaklardan bile daha tehlikeli sonuçlar yaratabilir. Anne-babaların çocuklarına daha fazla rehberlik yapması gerekirken, çoğunluk, sadece bilgisayar veya tableti alınca görevini tamamladığını düşünüyor. Oysa anne babaların görevi asıl, tablet ve bilgisayarlar alınınca başlıyor.

TABLETLE SORUMLULUK
Sosyal medya, her geçen gün düşen yaş ortalamasıyla çocuk yaşta kullanıcılar ediniyor. Okulların açıldığı şu günlerde sosyal ortamlarını internete taşımak isteyecek olan çocukları ise birçok tehdit bekliyor. Oysa Fatih projesiyle pek çok öğrenci ilk kez tabletle buluşuyor. İnternet için güvenlik hizmeti veren Trend Micro, ebeveynlerin alması gereken önlemleri ortaya koydu. Birçok çocuk, ebeveynlerinden çok daha fazla bilgisayar bilgisine sahip. Ayrıca günümüzde en ucuz cep telefonları bile doğrudan internete bağlanabiliyor. Trend Micro uzmanları, çocukların hızla internetle tanıştığı, tehditlere oldukça açık olduğu bu dönemde önerilerini şu şekilde sıralıyor: 1. Basitten başlayın. Çocuğunuza nasıl bir bilgisayar, mobil cihaz, oyun konsolu, internet bağlantısının uygun olacağını düşünün. En önemlisi, hangi yaşta teknoloji kullanımının ne kadar sık olması gerektiğini sorgulayın. Unutmayın, Facebook gibi sosyal medya sitelerinin birçoğu, 13 yaşından küçük çocukların kullanımına açık değil. 2. Kuralları belirleyin. Çocuğunuzun nerede, ne zaman, kiminle ve ne kadar süreyle internet bağlantılı cihazlar kullanabileceğine karar verin. Örneğin, yemek masasında çocuğunuzun arkadaşlarıyla mesajlaşmasına izin veriyor musunuz? Şunu unutmayın, internet bağlantılı bir cihaz her zaman evdeki görünür bir yerde olmalı. Çocuk odasında, kapalı kapılar ardında değil. 3. Dijital yaşam hakkında konuşun. Çoğu insan kuralları belirledikten sonra geriye yapılacak bir şey kalmadığını sanıyor. Oysa teknoloji sürekli değişiyor ve çocukların güvenliği için ebeveynlerin bu değişimle ortaya çıkan tehditleri bilmesi gerekiyor. Güvenli ve sorumlu bir internet kullanımı için mutlaka çocuğunuzla internet üzerinde nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda konuşun. Olası tehditlerden bahsedin. 4. İyi bir örnek olun. Kuralların ötesinde iyi ya da kötüyü çocuğunuza gösterin. İyi bir rol model olabilmek için çabalayın. Sizin yaptığınız kötü bir davranışın ardından çocuğunuzun doğru davranması beklenemez. 5. İlkleri birlikte yaşamaya özen gösterin. Eğer çocuğunuz ısrarla sosyal ağlara girmek istiyor ve siz de artık yaşının yeterli olduğuna inanıyorsanız, ilk deneyiminde birlikte olun. Örneğin, 13 yaşını aşmış çocuğunuzun Facebook'taki gizlilik ayarlarını birlikte düzenleyerek, sadece gerçekten arkadaşlarıyla iletişime geçtiğinden emin olun. Yasaklamak yerine deneyimleyerek doğruyu ve yanlışı ayırt etmesini sağlayın.

DİJİTAL DÜNYADA BU DAHA BAŞLANGIÇ
Tablet veya dokunmatik ekranlı telefonları çocuklar daha konuşmayı öğrenmeden kullanıyor. Çocuğunun üstün zekalı olduğunu düşünen aileler, insan merkezli tasarımların artık bu sonucu doğurduğunun farkında değil. İnterpromedya'nın bu yıl 13.'sünü düzenlediği Bilişim Zirvesi, en eski kültürlerin beşiği Avrupa, Asya ve Afrika'nın yeniden dünyanın merkezine oturmasına istinaden, bu sene 'ICT Summit NOW (New Old World)' adını alıyor. Ve dünyanın da en önemli bilişim zirvelerinden birine dönüşüyor. 'Daha hiçbir şey görmediniz!' sloganını sahiplenen zirve, üç kıtanın farklı coğrafya ve kültürlerden iş ve teknoloji liderlerini, Vodafone ana sponsorluğunda 24-26 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde buluşturacak. Zirvede alanında uzman konuşmacılar; savunma ve ulusal bilgi güvenliğinden dijital yaşam ve oyuna kadar pek çok konuyu işleyecek.

OYUNCULAR HAZIR
Artık kimse dijital oyun pazarını göz ardı edemezken, ülkemizde çok güzel gelişmeler görülüyor. Büyük uluslararası oyun üretim ve dağıtım firmaları Türkiye'ye geliyor; hem ülkemizde, hem de burayı üs olarak kullanarak çevre ülkelerde yayılmaya başlıyorlar. Yaygın online dağıtım kanalları sayesinde, tüm dünyanın konuştuğu Türk yapımı oyunları görmenin zamanı geldi. Oyun Konferansı ise Türkiye pazarındaki tüm firmaları, oyun geliştiricileri ve pazarın gelecekteki çalışanları olacak yetenekli gençleri bir araya getirecek, sektörün en önemli buluşması olma yolunda büyük adımlarla ilerliyor.

ROBOTLAR HAZIR!
Yapay zeka ve robotik, bilişim teknolojilerinin en heyecan veren alanları arasında yer alıyor. Özellikle son birkaç yıldır bu alanlarda kaydedilen gelişmeler, beklentilerin daha da artmasına neden oldu. Anlaşılan, düşük maliyetli ve kolay kullanılabilir ticari ürünlerin pazarı doldurması aşamasına artık hiç de uzak değiliz. Dijital yaşam sarmalının içindeyiz. Her an her yerde, bilişim teknolojileriyle iç içeyiz. Her türlü gereksinimimiz için bilişim emrimizde...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savunmasız çocuklar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN