Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Modanın ilham kaynağı bahçeler

Yazın organzeler ve güller, sonbaharda kadifeler ve krizantemler... Geçtiğimiz hafta Londra'daki Bahçe Müzesi'nde açılan 'Moda ve Bahçeler' sergisi, yüzyıllardır moda ile bahçe tasarımı arasında süren etkileşimi gözler önüne seriyor

Giriş Tarihi: 22.2.2014
İngilizlerin bahçe kültürüne, çiçeklere ve doğaya olan merakları, kendini sadece evlerin ya da sarayların bahçelerinde göstermez. Yaklaşık 300 yıldır Kraliyet ailesinin saray kıyafetlerinden sıradan İngiliz vatandaşlarının kır evleri kıyafetlerine kadar bütün İngiliz modasında da doğanın renkleri ve özellikle kumaşlardaki çiçek desenleri kendini belli eder. Üstelik sadece İngiliz modacılar değil, ünlü Fransız moda tasarımcıları da bahçelerden esinlenir. Geçtiğimiz hafta düzenlenen Londra Moda Haftası'nda açılan bir sergi de bu etkileşimi kapsamlı şekilde ortaya koyuyor. Londra'daki Bahçe Müzesi'nde (Garden Museum) açılan 'Moda ve Bahçeler: İlkbahar/Yaz-Sonbahar/Kış' adlı sergi, İngilizler'in doğaya olan tutkularının modayla ilişkisini günümüze taşıyan önemli örneklerden biri sayılıyor. Küratörlüğünü yazar, tarihçi ve Bahçe Müzesi'nin yönetim kurulu üyesi olan Nicola Shulman'ın üstlendiği sergi, modayla bahçe tasarımı arasındaki bu ilişkiyi araştıran ilk sergi oldu. Shulman serginin oluşumundaki amaçlarını şu sözlerle özetliyor: "Moda ve bahçeler bir karışımdır. Pek çok tasarımcı yüzyıllar boyunca bahçelerden ilham almış. Bu sergi de doğanın modacılarımızı yüzyıllardır nasıl etkilediğinin büyüleyici bir örneğidir" diyor. Kendi bahçelerinde çalışan bahçevanlar gibi modern moda dünyasının çalışanları da mevsimlik bir döngü içinde, gelecek sezonları hazırlarken daha yılın başında ışık, sıcaklık ve ruhsal değişikliklikleri öngörmeye çalışır. Belirli dönemlerde açan çiçekler de ilkbahardan kışa kadar dört mevsimin kıyafetlerine esin verir. Rustik kadifeler ve altın renkli krizantem sohbaharın gelişinin habercisiyken, organzeler ve güller de yazın müjdecisidir.

KRALİYET AİLESİ ÇİÇEK DESENLERİNİ SEVER
Günümüzde bahçelerden ilham alan ünlü modacılar arasında Philip Treacy, Christopher Bailey, Valentino ve Alexander McQueen gibi isimleri sayabiliriz. Geçmişte de özellikle 17. yüzyılda yabancı ülkelerden bitki örnekleri toplamanın yaygın olduğu dönemlerde, Kraliyet sarayının üyelerinin elbiselerinde yurtdışından getirilen çiçeklerle yapılan işlemeler dikkat çekiyor. Modada 1840'lı yıllarda kamelya çiçekleri çılgınlığı yaşanırken, 1960'lı yıllardan 1980'lere kadar da ayçiçekleri ve papatyalar kendini gösteriyor. 1988'de Yves Saint Laurent'in Fransız ressam Van Gogh'un tablolarından esinlenerek hazırladığı, iris ve ayçiçeklerinin olduğu haute couture ceketi de bu örneklerden biri... Günümüze gelirsek geçtiğimiz yıl Valentino'nun ilkbahar/yaz koleksiyonunda yer alan abiye kıyafetlerde, pelerinlerde bahçe temasından etkilendiği görülür. Bahçe Müzesi'nde 27 Nisan'a kadar açık kalacak sergi için British Museum ve National Gallery'deki eserlerden de yararlanıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Modanın ilham kaynağı bahçeler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN