Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fondaki şarkı unutulmaz

Müzik filmleri izlemek güzeldir. Akılda kalan her sahnenin fonunda bir şarkı vardır... Bu yıl Filmekimi'nde Björk'ün konserinden çıkıp Frankie Valli'yle 1960'lara uzanacağız

Giriş Tarihi: 20.9.2014
Müzik filmleri izlemek güzeldir, doğum günlerinde en yakınındaki kişiden gelen hediyeyi açmak gibidir. Paketin içinde ne olduğunu az çok tahmin etmeye çalışırsın. Ama yine de paketten çıkan tam anlamıyla bir sürprizdir. Paketi açarken geçen her saniyede daha da heyecanlanırsın, kalbin pır pır atar... Filmi izlerken bir müzik türünün doğuşu, gelişimi ya da bir albümün çıkış serüvenidir tanıklık ettiğin. Ya da bir müzisyenin ya da grubun hikayesidir. Bir toplumsal değişimi veya kişisel yolculuğu müzik ekseninden seyredersin. Ekran başında geçen her dakikayla birlikte filmdeki kahramanlara bir adım daha yaklaştığını hissedersin. Sadece spot ışıkları altında yaşananlar değil, gerçek hayatın ta kendisidir anlatılanlar. Ve sen de yavaş yavaş o dünyanın bir parçası olur, müziğin ritmine kendini kaptırırsın. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Filmekimi kapsamında da içinden müzik geçen filmler izleyeceğiz. 11-17 Ekim günleri arasında gerçekleşecek festivalin benim için en heyecan verici yapımlarından biri Peter Strickland ve Nick Fenton'un yönettiği Björk: Biophilia Live. İzlandalı müzisyen Björk filmde sekizinci stüdyo albümü Biophilia'yı baştan sonra seslendiriyor. Görüntüler müzisyenin geçen yıl Londra'da Alexandre Palace'ta verdiği konserden alınmış. Biophilia aslında farklı disiplinleri içeren bir multimedya projesi. Bu yönü filme de yansıyor. Ayrıca müzisyenin sahnede kimi dijital, kimi geleneksel, bazısı ise tamamen sınıflandırma dışı olan enstrümanları kullanmasını izlemek de oldukça keyifli olacak.

FRANKIE VALLI BEYAZPERDEDE
Bir diğer film ise Sherry, Big Girls Don't Cry, Beggin' ve Can't Take My Eyes Off of You şarkılarıyla efsaneleşmiş 60'ların ünlü rock'n roll grubu Frankie Valli and the Four Seasons'ı anlatıyor. Jersey Boys, usta oyuncu ve Oscarlı yönetmen Clint Eastwood'un son filmi. Film, özellikle 60'larda şöhreti yakalayan, albümleri 100 milyon satan grubu 1951'den 1990 yılına dek izliyor. 2005'ten bu yana Broadway'de sahnelenen Jersey Boys müzikali dört Tony Ödülü'ne layık görüldü. Müzikalin beyazperde uyarlamasında Frankie Valli'yi, müzikalde de başrolü üstlenen şarkıcı John Lloyd Young canlandırıyor. Damien Chazelle'in Sundance'te hem İzleyici Ödülü'nü hem de Büyük Jüri Ödülü'nü kazanan son filmi Whiplash, acımasız bir caz ustasıyla 19 yaşındaki hevesli davulcu öğrencisi arasındaki gerilimli ilişkiyi ele alıyor. Caz ve azim üzerine kurulu Whiplash, adrenalini hiç azalmayan bir psikolojik gerilim. Xavier Dolan'ın son filmi Mommy'nin Türkiye prömiyeri de Filmekimi'nde yapılacak. Dolan'ın son filmi, şiddete meyilli ergen oğlu Steve'i tek başına büyütmeye çalışan anne Diane'in hikâyesini anlatıyor. Mommy bir müzik filmi değil ama tüm Dolan filmlerinde olduğu gibi burada da müzik yapımın vazgeçilmez bir parçası. Filmde Oasis, Counting Crows, Celine Dion, Eiffel 65, Dido ve Andrea Bocelli'den şarkılar yer alıyor. Özellikle Counting Crows'un Colorblind şarkısının eşlik ettiği sahneler uzun süre akıllardan çıkmayacak gibi görünüyor.

GÜN BOYU PARTİ, EĞLENCE VE İYİ MÜZİK
Her yıl İstanbul'da sonbaharı müjdeleyen partiler, festivaller düzenlenir. Bunlardan biri de bu yıl beşincisi düzenlenen adidas all Originals İstanbul. Bugün Maçka Küçükçiftlik Park'ta gerçekleşecek partide Woodkid, Felix da Housecat, Chlöe Howl, Gaye Su Akyol ve Fakepakt'ın performanslarını izleyeceğiz. Parti kapsamında etkinlikler, atölye çalışmaları gerçekleşecek. Şehrinkültür ve sanat altyapısını oluşturan galeriler, restoranlar, kafeler ve butikler de Originals of Istanbul alanında bir araya gelecek.

BREAKDANS ZEYBEKLE TANIŞTI
Breakdansın dünyadaki en iyi isimlerinden ikisi Brezilyalı Neguin ve ABD'li Roxrite, Eylül başından beri geleneksel Türk danslarını keşfetmek için il il dolaşıyorlar. Onlara Fatih Akın'ın Duvara Karşı filminin opera uyarlamasının koreografı Amigo (Kadir Memiş) liderlik ediyor. Ekip önce Aydın'a giderek avcı hayvanların hareketlerinin dansa yansımasıyla ortaya çıkan, Ege bölgesine özgü Zeybek dansını öğrendi. Ardından Antalya'da yüzyıllardır süregelen Kaşık oyununu ve Kars'ta ise adını bir dans atışmasında Kiziroğlu Mustafa Bey'e yenilen Köroğlu'ndan alan Köroğlu dansını keşfettiler. Breakdansın yıldızlarının tur boyunca deneyimledikleri bu oyunları breakdans ile harmanlayarak ortaya çıkaracakları gösteriyi izlemek eminim çok keyifli olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fondaki şarkı unutulmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN