Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eriyen stentle şifa buldu

Manisa'da kalp krizi geçiren polis başmüfettişi Tuncay Durgut, İzmir'de Şifa Üniversitesi Hastanesi'nde eriyen stentle sağlığına kavuştu

Giriş Tarihi: 3.1.2013
Manisa'nın Akhisar ilçesinde göğsündeki ağrı şikayeti ile doktora giden polis başmüfettişi Tuncay Durgut'a doktorlar, kalp krizi geçirdiğini ve acilen ameliyat olması gerektiğini söyledi. Ancak 4 yıl önce kalp krizi geçiren babasını ameliyat masasında kaybeden Durgut, operasyonu kabul etmedi, Şifa Üniversitesi Hastanesi'ne başvurdu. Yaklaşık 10 dakikalık operasyonla tıkalı kalp damarlarına eriyen stent yerleştirilen Durgut, 24 saat sonra taburcu edildi. Çok mutlu olduğunu belirten Durgut, ameliyat korkusunun nedenini şöyle anlattı: "Babamda da aynı sorun vardı, anjiyo ile damarları açılmadı. Ameliyat olurken masada kaldı. Geçen gün göğsümde ağrı hissettim, doktor kalp krizi geçirdiğimi belirtti, beni Manisa'ya sevk etti. Anjiyo oldum ama doktor, 'Kesinlikle ameliyat olman lazım' dedi. Ancak korktum, kabul etmedim. Eşim ve arkadaşlarım Şifa Üniversitesi Hastanesi'nden randevu almış, ambulansla buraya naklettiler. Geldiğimde her şey hazırdı, hemen operasyon yapıldı. Ameliyatsız bir şekilde tıkalı damarlara eriyen stent takıldı. Hepsi 10 dakikada oldu bitti. Kendimi çok iyi hissediyorum."

2 SENEDE KAYBOLUYOR

Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Talat Tavlı, konseyin hastanın kalp damarının açılmasına karar verdiğini, eriyen stent teknolojisini kabul edince 10 dakika içinde operasyonu yaptıklarını söyledi. Septomların hemen kaybolduğunu belirten Prof. Dr. Tavlı, eriyen stentin dünyadaki önemli sağlık merkezlerinde sıkça kullanıldığını, Şifa Üniversitesi'nin de bunu Türkiye'de kullanan ilk merkezlerden olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Tavlı, "Bu stentler 6 ayda damarda erimekte, 2 senede yok olmaktadır. Normal stent takılan bir hastaya 6 ay ile bir yıl içinde ihtiyaç halinde tomografi yapılamıyor. Eriyen stentte böyle bir zorluk yok. Eriyebilen stent, hastada kullandığımız ilaçların bazılarını 6. aydan sora kesme imkanı veriyor. Tekrar kalp krizi geçirme riskini de azaltıyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eriyen stentle şifa buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN