Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'da İnciraltı zirvesi

Giriş Tarihi: 8.1.2013

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bugün Ankara'da Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile İnciraltı EXPO planları nedeniyle ortaya çıkan anlaşmazlığı görüşmek üzere bir araya gelecek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar arasında beklenen EXPO görüşmesi bugün Ankara'da yapılacak. Kocaoğlu ile Bakan Bayraktar bugün sabah saatlerinde Bakanlıkta bir araya gelecek. İkili zirvede Kocaoğlu'nun geçtiğimiz günlerde "Bu planlara Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında arasında giderken, kim müdahale ettiyse, kim selden kütük kapmaya çalıştıysa o ortaya çıkacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda bu planlarla ilgili görüşüm sorulmadı. Sadece planlar değişerek geldi" diyerek tepki gösterdiği İnciraltı EXPO planları masaya yatırılacak. Toplantıda ayrıca Büyükşehir Belediyesi'nin Karabağlar Cennetçeşme Kentsel Dönüşüm Alanı'nın 540 hektarlık riskli bölge içine alınmasına neden olan Bakanlar Kurulu kararı da konuşulacak diğer konu olacak.

ÇEKİNCELER GÜNDEMDE

Görüşmede öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca geçen ay askıya çıkarılan ve içlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Balçova Belediyesi yönetimlerinin de yer aldığı 74 itirazın yapıldığı İnciraltı EXPO planları ile Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan ve Resmi Gazete'de yayınlanıp yürürlüğe giren Cennetçeşme Kentsel Dönüşüm Alanı'nı da içine kapsayan 540 hektarlık alanın riskli bölge ilan edilmesine ilişkin konular masaya yatırılacak. Kocaoğlu, 1/25 binlikleri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan, daha sonra yetkinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na geçmesi ile 1/5 binlik ve 1/1000'lik planları aynı bakanlık tarafından hazırlanıp askıya çıkarılan EXPO planları konusundaki çekincelerini Bakan Bayraktar ile paylaşacak. Plana yaptıkları itiraz gerekçelerini Bayraktar'a anlatacak olan Kocaoğlu, kamuoyunda tartışma yaratan 5 bin ve 1000 ölçekli planların Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca hazırlanan 1/25 binlik planlara uyumlu şekilde revize edilmesini talep edecek.

DEVRE DIŞI KALMIŞTI

Edinilen bilgilere göre iki yıldır Bakanlar Kurulunda onay bekleyen Cennetçeşme Kentsel Dönüşüm Alanı'nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından riskli bölgeye alınması İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bölgede yürüttüğü çalışmaların geleceğini belirsiz hale getirmişti. Bölgenin riskli bölge ilan edilmesi ile 48 hektarlık Cennetçeşme'yi de kapsayan 540 hektarlık alandaki planlama yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na geçmişti. Başkan bugüne kadar konu hakkındaki suskunluğunu korumuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'da İnciraltı zirvesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN