Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çürük okul kapatıldı

Egeli Sabah'ın 11 Ocak günü manşetten duyurduğu "Çürük eğitim" başlıklı haberin ardından Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, Türkelli İlköğretim Okulu'nun eğitime kapatıldığını söyledi

Giriş Tarihi: 13.1.2013
Egeli Sabah'ın 11 Ocak Salı günü manşetten duyurduğu 'Çürük Eğitim' başlıklı haberi ses getirdi. Menemen'in Türkelli Mahallesi'nde 288 öğrencinin eğitim gördüğü Türkelli İlköğretim Okulu'nun 1993 yılında yapılan binasının depreme dayanıksız olduğunun uzman raporlarıyla tespit edilmesine karışlık okulda eğitimin devam ettirildiğini gösteren haberimiz üzerine İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, çürük binanın eğitime kapatıldığını açıkladı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi'nden birer heyetin inceleme yapmak üzere Türkelli İlköğretim Okulu'na gönderildiğini kaydeden Bardakcı, Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Etüt Merkezi'nin de bina ile ilgili zemin etütü ve performans analizi yapacağını söyledi.

"GEREKİRSE YIKILIR"
Bardakcı, "Bayraklı Belediyesi'nden gelen ekiplerin hazırladığı raporu inceledim. Burada ölçüm yerine g��zle muayene gibi bir değerlendirme yapılmış. Gözlemsel bir değerlendirme sonucunda bu rapor verilmiş. Üçüncü grup risk kategorisinde bu binanın kullanılmasında bir sakınca olmadığı ancak yine de zemin etütü ve performans analizinin yapılması gerektiği söylenmiş. Burası kullanılamaz, oturulamaz diye bir rapor yok. Biz de Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Etüt Merkezi'nden bu konuda destek istemişiz. Bu çalışma yapılacak. Okul müdürüyle görüştüm bu binada sadece laboratuar ve atölye derslikleri var. Ders yapılmıyor. Bu analiz raporlarının sonucu çıkana kadar binayı kapatıyoruz. Öğrenciler binaya girmeyecek" dedi. Yapılacak incelemeler sonucunda gerek görülürse binanın yıkılarak yerine yenisinin yapılacağını da kaydeden Bardakçı, "Eğer analizler sonucunda bu bina için kullanılamaz raporu verilirse biz orayı yıkar yeniden yaparız. Şu anda müdürlüğümüzden arkadaşlarımız okulda inceleme yapıyor. Özel İdare'den de bir teknik ekip gidip bakacak. Eğer binaya girilmemesi yönünde bir karar çıkarka bu binayı tamamen iptal edeceğiz. Ama her ihtimale karşı o binaya öğrenci sokulmayacak şekilde tedbir aldık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çürük okul kapatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN