Birleşmeden kazanamazlar

İzmir Ticaret Odası Başkanlığını 22 yıldır yürüten Ekrem Demirtaş, 4 Şubat'taki seçimler öncesi muhaliflerine karşı yine iddialı konuştu

Giriş Tarihi: 25.1.2013
TOBB'a bağlı oda ve borsalarda seçim hazırlıkları devam ederken İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanlığını 22 yıldır yürüten Ekrem Demirtaş, önemli açıklamalar yaptı. Demirtaş, muhaliflerinin kendisine karşı birleşme çalışmalarına adeta meydan okudu. İTO'nun 4 Şubat'taki meclis ve meslek komiteleri seçimi ile 9 Şubat'ta yapılacak yönetim ve meclis başkanlık divanı seçimlerinde muhaliflerin birleşeceği iddiaları sorulduğunda Demirtaş, "Her seçimde birleştiler karşımda. Tabii ki kazanabilmek için başka şansları yok. Bu onların en tabii hakkıdır. Eleştirmiyorum" dedi. Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: "İTO gibi meslek kuruluşlarımızda siyasetçilerin, etnik kökenin de etkili olmaması gerekir. Elbet hemşehrilik oy vermede etken olabilir. Ama bunu bir kampanya haline getirmek yanlıştır. Sadece İzmir ticareti ve bunun gelişmesi, kriter olmalıdır." Meclis başkanı olacağı ve başkanlık odasını bu yüzden değiştirdi iddialarını Demirtaş, "Dedikodularla uğraşacak zamanım yok. 2013 bütçesinde yeni bir hizmet binası ve kompleksi alınması kararı alındı, kaynak ayrıldı. O nedenle zaten bu çalışmalar durdurulmuştur" diye yanıtladı. Demirtaş seçilirse ilk adımının EXPO için yollara düşmek olacağını söyledi.

'Kodlar seçimden önce değiştirilemez'

Meslek komitelerinin (nace) kodlarının belirlenmesinde yanlışlıklar olduğu eleştirilerini yanıtlayan Demirtaş, "Bakanlık ve TOBB, üyelerimizin hiç şikayet etmeyeceği ortamı yarattı. 1.5 milyona yakın TOBB üyesine bildiriler gitti. Ağırlıklı olarak hangi işi yapıyor ise nace kodu belirlendi ve tebliğ edildi. Bu kadar demokratik bir belirleme sistemi olamaz. Ancak haklı şikayetler de var. İşadamının mali müşavirinin beyan ettiği nace kodunu seçim öncesinde düzeltme imkanı yok. Seçim sonrası inceleyerek şikayetleri sıfıra indireceğiz" dedi. Demirtaş, komite listelerinin geç verildiği iddialarının da haklı olmadığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birleşmeden kazanamazlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN