Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversitelilerin eli Balçova'ya değecek

Balçova'nın çehresini güzelleştirmek amacıyla Balçova Belediye Başkanı M. Ali Çalkaya ile Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş işbirliği protokolü imzaladı

Giriş Tarihi: 30.1.2013
İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Balçova Belediyesi, Balçova'nın çehresini güzelleştirmek ve iyileştirmek adına bir araya geldi. İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş ve Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, daha güzel bir Balçova için protokol imzaladı. Türkiye'ye örnek olabilecek bir projeye imza attıklarını belirten Başkan Ekrem Demirtaş, yurt dışında örnekleri sık sık görülen başarılı kent düzenlemelerine güzel bir örneğin başladığını söyledi. Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi'nin daha önce de benzer çalışmalar yaptığını hatırlatan Demirtaş, "Balçova, İzmir'in gözbebeği olan bir ilçemiz. Sağlık alanları, üniversite kampüsleri, EXPO alanı gibi öncelikli bölgelere sahip. Bu bölgelerin yanı sıra tabii ki sıkıntılı yerler de var. İmzaladığımız protokol ile farklı projeleri hayata geçirerek kent estetiğini yaratma imkanımız olacak. İzmir Ticaret Odası olarak da bu protokolün arkasındayız" dedi. Demirtaş, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi'nin tasarım çalışmalarına en kısa sürede başlayacağını belirterek, "Bu projede elbetteki en büyük emeği başta Dekanımız Prof. Dr. Ender Yazgan Bulgun, öğretim üyeleri ve öğrencilerimiz verecek. Çok güzel çalışmalar yapılacağına inanıyorum. Tasarım çalışmaları tamamlanır tamamlanmaz da uygulama aşamasına geçilecek. Sadece Balçova adına değil Türkiye adına örnek olacak bir proje olacak" diye konuştu.

"BİZ BİR EKİN EKTİK"
Kente yeni bir yüz kazandırmak istediklerini belirten Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ise, "İzmir Ekonomi Üniversitesi ile böyle bir projeyi ortak olarak yürütmek çok önemli. Üniversitelere biz 'ekin' gözüyle bakıyoruz. Biz bir ekin ektik, şimdi ekinlerimizden en güzel şekilde yararlanıyoruz" diye konuştu. Üniversitelerin çevreye yaydıkları ışıkla varolduklarını söyleyen İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunçdan Baltacıoğlu ise, üniversitelerin bu tür projelerle kent kimliğine önemli katkılarının olduğunu vurguladı. Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yazgan Bulgun ise, fakültenin, birbiri ile uyum içinde çok farklı tasarımlara imza attığını söyledi.

CADDELER GÜZELLEŞECEK
Protokol ile Balçova Belediyesi kent sınırları içerisinde belediyenin sorumluluğu ve yetkisinde olan kamusal alanlar, sokaklar, caddeler vb. alanlarda kentin görüntüsünü iyileştirecek, yaşam kalitesini arttıracak görsel ve fonksiyonel yenilemeler ve tasarımlar yapılacak. Kısa, orta ve uzun vadeli olarak üç temel kapsamda gerçekleşecek protokolde kısa vadede, Ata Caddesi ve Sakarya Caddesi kesişimindeki göbek ve havuz, Balçova Termal Otel karşısındaki göbek ve çevresi yeniden tasarlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversitelilerin eli Balçova'ya değecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN