Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bugün ucuz atlatıldı yarın geç olmasın!

Son yağışlar Ballıkuyu'da yine heyelana yol açtı. Büyükşehir'in yaptırdığı istinat duvarı sayesinde semt büyük faciadan kurtuldu. Uzmanlar evlerin hemen boşaltılmasını istedi

Giriş Tarihi: 3.2.2013
Geçtiğimiz haftalarda başta tüm Ege'de etkili olan aşırı yağışlar, heyelan, taşkın, su baskını risklerini de beraberinde getirdi. Bunlardan biri de İzmir Ballıkuyu'da yaşandı. Yağışlarla birlikte kaymaya başlayan toprak kitlesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin geçtiğimiz yıl, heyelandan kaynaklanacak bir olumsuzluğu önlemek için 1 milyon lira harcayarak inşa ettiği istinat duvarına dayandı. Duvar yer yer çatlayıp patlamasına karşın, kayan kitleyi tutarak bir faciayı önledi. Beklenmeyen gelişme üzerine Büyükşehir Belediyesi bölgedeki durumu tespit etmesi için Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden yardım istedi.

ÜNİVERSİTENİN RAPORU
Büyükşehir Belediyesinin talebi üzerine bölgede inceleme yapan Merkez uzmanları, inşa edilen istinat duvarının olası bir facianın da önüne geçtiğini belirledi. Proje yürütücüsü Doç. Dr. Gürkan Özden imzası ile hazırlanan raporda dikkat çekici tespitlere yer verildi. Heyelan riski altındaki konutların bir an önce boşaltılmasını isteyen Özden, daha önce ibadete açık kalmasında sakınca görülmeyen ve heyelan bölgesinin hemen yanında yer alan Topaltı Camisi'nin de bir an önce, geçici olarak ibadete kapatılmasını istedi. Büyükşehir Belediyesi tarafından 746 Sokak üzerindeki kazıklı betonarme istinat duvarının olası can ve mal kayıplarını önlediğine dikkat çekilen raporda şu görüşlere yer verildi; "Son toprak hareketinde Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığınca inşa edilen kazıklı betonarme istinat duvarı zarar görmesine rağmen, görevini yerine getirmiş ve kayan kitlenin sokak içine yayılmasını engelleyerek olası can ve mal kaybının önüne geçmiştir. Ancak mevcut durumda duvarda yapısal hasar meydana geldiği için, heyelan önleme tedbirleri tamamlanana kadar 746 sokağın trafiğe kapatılması gerekmektedir."

KAYMAKAM: GEREKEN YAPILACAK
Büyükşehir yetkilileri, Merkez tarafından hazırlanan raporu bilgi için İzmir Valiliğine gönderdiklerini bildirdi. Konak Kaymakamı Ahmet Önal ise raporun henüz ellerine ulaşmadığını, ulaşır ulaşmaz öngörülen tedbirleri alacaklarını söyledi. Daha önce meydana gelen toprak kaymasında Topaltı İlköğretim Okulu'nun eğitim öğretime kapatıldığını belirten Kaymakam Önal, "Daha önce hazırlanan teknik raporda öngörülen tüm tedbirleri almıştık. Sosyal Yardımlaşma Vakfımızdan karar çıkartarak evleri heyelan riski altında olan vatandaşların güvenli konutlara taşınabilmesi için 2'şer bin lira yardım yaptık. Yeni taşındıkları evlerin de 1 yıl süreyle kiralarını Vakıf olarak karşıladık. Yeni rapor elimize geçer geçmez ne öngörülüyorsa vakit geçirmeden yine hepsini uygulamaya koyarız. O bölgede oturan ve risk altında olan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından sağlıklı konutlara taşınabilmesi için daha önce olduğu gibi yine aynı oranlarda teşvik ve 1 yıl kira yardımı yapırız" dedi. Önal; daha önceki teknik raporda Topaltı Camisi'nin boşaltılmasının öngörülmediği için ibadetçe açık kaldığını, yeni raporda kapatılması istendiği takdirde bu camiyi de risk ortadan kalkana kadar ibadete kapatabileceklerini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bugün ucuz atlatıldı yarın geç olmasın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN